Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

01. júna 2013

V Nemecku otvorili kaviareň, v ktorej sa platí len za časKáva a keksy bez obmedzenia – v kaviarni vo Wiesbadene zákazníci neplatia za objednávky, ale za čas, ktorý tu strávia. V Rusku sa koncept nových kaviarní stal okamžitým hitom a postupne preniká aj do zvyšku Európy.Zdieľať
 Foto: www.spiegel.de Nová kaviareň Nemecku ponúka zákazníkom všetky nápoje a malé chuťovky na zahryznutie zadarmo – jediné, za čo sa tu platí, je čas.


Kaviareň v nemeckom Wiesbadene dostala názov Slow Time Cafe a nie je vo svete úplnou novinkou. Majiteľka prevzala jej koncept z Moskvy, kde sa tento typ kaviarní stal okamžitým hitom. Zákazníci si v príjemnom prostredí môžu vychutnať nápoje bez toho, aby si robili starosti o ich cenu. Aká suma sa na záver objaví na ich účte, záleží len na čase strávenom v kaviarni.

Daria Volkova, 24-ročná rodáčka z Ruska, ktorá do Nemecka imigrovala v roku 2008, sa tento nápad rozhodla rozšíriť aj v Nemecku. Zákazníci pri vstupe do kaviarne dostanú špeciálne náramky, na ktoré sa zapíše čas ich príchodu. Následne si môžu objednať kávu, čaj, vodu, koláčiky či keksy podľa svojho gusta a v akomkoľvek množstve. Pri odchode potom zaplatia len za čas, ktorý tu strávili.

Na začiatku sa účtuje vstupné 2 eurá, v ktorých je započítaná prvá polhodina pobytu, potom platí zákazník 5 centov za každú minútu (alebo 3 eurá za každú ďalšiu hodinu). V útulne zariadenej kaviarni nechýba bezplatné pripojenie na internet, bohatá knižnica či rôzne spoločenské hry ako Scrabble, Activity alebo Carcassone. Zákazníci si do kaviarne môžu priniesť aj vlastné jedlo, prípadne využiť akúkoľvek donáškovú službu.

Hoci v tematickej kaviarni nechýbajú dizajnové hodiny a budíky na rôznych miestach, jej cieľom je podľa majiteľky dovoliť ľuďom trochu spomaliť, na chvíľu zabudnúť na čas a sústrediť sa na ľudí, s ktorými sem prišli.

"Tu sa dá s priateľmi či známymi stretnúť za oveľa výhodnejších podmienok, ako v baroch, kde si musíte objednať drahé nápoje," uviedla majiteľka. Zákazníci, ktorí zostávajú na jednom mieste dlho pri jedinom poháriku, sa často stretávajú aj s nepriateľskými pohľadmi čašníkov. V Slow Time Cafe podľa majiteľky nič také nehrozí.

Kaviareň, ktorá svoje brány otvorila v apríli, si svojich zákazníkov získava pomaly. Problémom je, že mnohým ľuďom koncept "slow time" zatiaľ nič nehovorí. Majiteľka preto musela na dvere nalepiť plagáty, ktoré všetko vysvetľujú ešte pred vstupom dovnútra.
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spevák, ktorý koncertoval pre pápeža aj Havla, takmer zomrel
<< predchádzajúci článok
Bozk od Angeliny Jolie to sú plné pery a veľa jazyka

V Nemecku otvorili kaviareň, v ktorej sa platí len za čas - diskusné fórum čitateľov