11. februára 2010

V osmičke najlepších aj Frisco Sika Brno

V stredu dali tri zápasy bodku za osemfinále ženskej basketbalovej Euroligy. Zatiaľ čo slovenský šampión Dobrí anjeli Košice si spolu so Spartakom Moskovská oblasť, ...

Ilustračné foto SITA BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) - V stredu dali tri zápasy bodku za osemfinále ženskej basketbalovej Euroligy. Zatiaľ čo slovenský šampión Dobrí anjeli Košice si spolu so Spartakom Moskovská oblasť, Jekaterinburgom, Krakovom, Valenciou a Fenerbahce Istanbul vybojoval postup už v piatok po druhých zápasoch, o zvyšných troch miestenkách sa rozhodlo až v stredajších tretích pokračovaniach osemfinálových sérií.

Najväčším prekvapením je postup českého vicemajstra Frisco Sika Brno, ktorý dokázal aj druhýkrát triumfovať na horúcej španielskej pôde a zvíťazil nad Rivasom Ecópolis 77:63. Zverenkyne Jana Bobrovského mali vynikajúci vstup do zápasu, keď prvú štvrtinu vyhrali 24:12 a náskok už do konca z rúk nepustili. Španielsky vicemajster zo Salamancy prehrával doma v prvom polčase s francúzskym Bourges o 10 bodov (22:32), no v druhom polčase potvrdil pozíciu favorita a zvíťazil 64:55. Najvyrovnanejší zápas videli diváci v Krakove, kde ešte 5 min pred koncom bol stav 55:55, päť bodov Izraelčanky Cohenovej a sedem bodov Češky Zohnovej v závere však naklonili misky váh na stranu domácej Wisly (69:57).

Vyradenie madridského Rivasu znamená, že žiadna krajina nemá medzi osmičkou najlepších ženských basketbalových klubov trojicu družstiev, po dva tímy majú v ohni Rusko a Španielsko. Ruské kluby využívajú svoje nasadenie z tabuľky 16 postupujúcich tímov, kde obsadili prvé dve miesta, čo im okrem prijateľných súperov zaručilo, že sa spolu nestretnú skôr ako v semifinále Final Four. Obhajca euroligového prvenstva a v doterajšom priebehu Euroligy jediný nezdolaný klub Spartak Moskovská oblasť si tak po osemfinálových dueloch z Gdyniou opäť zahrá so súperom zo svojej základnej D-skupiny. Tentoraz to bude Fenerbahce Istanbul, ktorý už zverenkyne americkej trénerky Pokey Chatmanovej v tejto sezóne dvakrát zdolali - 88:74 (vonku) a 103:59 (doma). Ruskému majstrovi z Jekaterinburgu sa pokúsia sťažiť postup košickí Dobrí anjeli. Najväčším ťahákom štvrťfinálových zápasov bude španielsky bratovražedný súboj šampióna Ros Casares Valencia s vicemajstrom Halcon Avenida Salamanca. Sériou, ktorá nemá favorita, bude konfrontácia Krakova a Brna.

Aj štvrťfinále sa bude hrať na dva víťazné zápasy. Začínať sa bude na ihriskách lepšie umiestnených klubov v tabuľke 16 postupujúcich zo základných skupín v utorok 23. februára. Odvety na palubovkách súperov budú v piatok 26. februára, v prípade potreby sa rozhodujúce stretnutia série vrátia do dejísk prvých zápasov v stredu 3. marca.

Štvrťfinále ženskej basketbalovej Euroligy - hrá sa na dva víťazné zápasy - 23. a 26. februára , príp. 3. marca:

Spartak Moskovská oblasť (Rusko) - Fenerbahce Istanbul (Turecko)
UMMC Jekaterinburg (Rusko) - DOBRÍ ANJELI KOŠICE (SR)