11. júna 2010

V otváracom zápase MS remíza JAR s Mexikom

V piatkovom otváracom zápase XIX. majstrovstiev sveta vo futbale na štadióne Soccer City v Johannesburgu v základnej A-skupine remizovala domáca Juhoafrická republika s Mexikom ...

jar Foto: SITA/AP

JOHANNESBURG 11. júna (WEBNOVINY) - V piatkovom otváracom zápase XIX. majstrovstiev sveta vo futbale na štadióne Soccer City v Johannesburgu v základnej A-skupine remizovala domáca Juhoafrická republika s Mexikom po bezgólovom polčase 1:1. Súperi sa vo štvrtom vzájomnom zápase prvý raz rozišli zmierlivo. Úvodný gól strelil v 55. min ofenzívny stredopoliar domácich Siphiwe Tshabalala. Jedenásť minút pred koncom vyrovnal Rafael Márquez. Ani v dvadsiatom úvodnom stretnutí reprezentácie usporiadateľskej krajiny na MS teda domáci tím neprehral, zrodila sa siedma remíza. Mexičania vedení brazílskym trénerom Carlosom Albertom Parreirom natiahli sériu svojich neprehratých zápasov na trinásť. V prvom polčase boli jednoznačne lepším tímom hostia, v druhom mali viac šancí domáci. Remíza je spravodlivým obrazom diania na ihrisku.

A-skupina:
Juhoafrická republika - Mexiko 1:1 (0:0)
Góly: 55. Tshabalala - 79. R. Márquez, ŽK: 27. Dikgacoi, 70. Masilela - 18. E. Juárez, 57. Torrado, rozhodovali: Ravšan Irmatov (Uzb.) - Rafael Iljasov (Uzb.), Bachadir Kočkorov (Kirgiz.), 84 490 divákov (vypredané)

JAR: Khune - Gaxa, A. Mokoena, Khumalo, Thwala (46. Masilela) - Dikgacoi, Letsholonyane - Pienaar (83. Parker), Modise, Tshabalala - Mphela
Mexiko: Ó. Pérez - Aguilar (55. Guardado), Osorio, Rodríguez, Salcido - R. Márquez - E. Juárez, Torrado - G. Dos Santos, Vela (69. Blanco) - Franco (73. J. Hernández)

Sedemnáste miesto v rebríčku FIFA stavalo do pozície favorita tohto duelu Mexičanov a tí svoju rolu začali potvrdzovať hneď od úvodu. Už v 2. min sa v dobrej šanci ocitol Dos Santos, ale jeho strelu zrazili domáci na roh. Mexičania boli pri chuti, aktivitou hýril na hrote Franco, veľmi dobre ho podporovali Dos Santos i Vela. Posledný menovaný v 38. min po rohovom kope Torrada, ktorý k nemu predĺžil Franco, dokonca dostal loptu do siete, ale rozhodcovia si správne všimli, že v momente prihrávky bol v postavení mimo hry. Záverečné minúty prvého polčasu potom patrili domácim, ale ani tí sa nedokázali presadiť.

V 55. min padol prvý gól šampionátu. Juhoafričan Siphiwe Tshabalala dostal po zemi prihrávku do behu, ušiel svojmu strážcovi, vbehol z ľavej strany až do pokutového územia a krížnou prudkou a presne mierenou strelou do ľavého horného rohu bránky Óscara Péreza nedal mexickému gólmanovi žiadnu šancu - 1:0. Domácim narástli krídla a podporovaní vypredaným štadiónom neustále hrozili rýchlymi útokmi. Sieť sa však 11 min pred koncom rozvlnila na druhej strane. Po rohovom kope sa hostiteľom nevydarila ofsajdová pasca, do ktorej sa snažili vystaviť útočníkov súpera, a stredopoliar obliekajúci si klubový dres FC Barcelona Rafael Márquez nemal problém vyrovnať na 1:1. V poslednej minúte mal víťazný gól na kopačke domáci Mphela, ale jeho strela sa odrazila od pravej žrde mexickej bránky.

Košice Open: O titul dvojhra Krajinovič - Hidalgo
OLYMPIJSKÉ: Coe dôveruje spoločnosti BP