Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. decembra 2019

V parlamentných voľbách v Namíbii zvíťazila vládnuca strana SWAPONa snímke znovuzvolený prezident Namíbie Hage Geingob.Zdieľať
Na snímke znovuzvolený prezident Namíbie Hage Geingob. Foto: TASR/AP
Windhoek 1. decembra (TASR) - Parlamentné voľby v Namíbii, ktoré sa konali v stredu 27. novembra, vyhrala so ziskom 56,3 percenta hlasov vládnuca strana Ľudová organizácia juhozápadnej Afriky (SWAPO). V sobotu o tom informovala volebná komisia.


Ako píše agentúra DPA, SWAPO však po prvý raz, odkedy Namíbia získala v roku 1990 nezávislosť od Juhoafrickej republiky, stratila dvojtretinovú väčšinu v parlamente. Obsadí tak 63 z 96 kresiel.

Hlavný súper strany SWAPO - Ľudové demokratické hnutie (PDM) dosiahlo podporu 16,6 percenta a získalo 16 kresiel.

Prezidentom krajiny zostáva aj naďalej predseda strany SWAPO Hage Geingob, ktorého podporilo 56,3 percenta voličov. Napriek víťazstvu jeho podpora v porovnaní s prezidentskými voľbami v roku 2014, keď získal 87 percent hlasov, výrazne poklesla. Dôvodom sú korupčné škandály a nepriaznivá ekonomická situácia v krajine. Geingob na adresu znovuzvolenia vyhlásil, že "najväčším víťazom je demokracia".

Geingobov hlavný rival - nezávislý kandidát Panduleni Itula, ktorého podporovali najmä mladí voliči - dosiahol vo voľbách zisk 29,4 percenta hlasov. Svoj hlas odovzdalo vo voľbách 61 percent oprávnených voličov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prvou adventnou nedeľou sa začína čas duchovnej prípravy na Vianoce
<< predchádzajúci článok
Čína obvinila komisárku OSN z podnecovania protestov v Hongkongu

V parlamentných voľbách v Namíbii zvíťazila vládnuca strana SWAPO - diskusné fórum čitateľov