Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

16. júna 2016

V piatok sa začne 24. ročník Art Film FestuV piatok 17. júna odštartuje v Košiciach 24. ročník Art Film Festu. Podujatie, ktoré potrvá do 25. júna, sa ...Zdieľať
v piatok sa zacne 24 rocnik art film festu Podujatie, ktoré sa po prvý raz uskutoční v Košiciach, ponúkne 150 snímok z 59 krajín.

BRATISLAVA 16. júna  - V piatok 17. júna odštartuje v Košiciach 24. ročník Art Film Festu. Podujatie, ktoré potrvá do 25. júna, sa v metropole východného Slovenska uskutoční po prvý raz. Organizátori pre návštevníkov a návštevníčky prichystali 150 snímok z 59 krajín.


Hosťami podujatia budú český herec Karel Roden a jeho srbský kolega Lazar Ristovski. Obaja si na podujatí prevezmú ocenenie Hercova misia. Na festival zavítajú aj anglickí režiséri Alan Parker a Stephen Daldry, ktorí sa stanú laureátmi Zlatej kamery.

Úvodným filmom bude Božská Florence

Úvodným filmom festivalu bude snímka Božská Florence (2016) Stephena Frearsa. Organizátori verejnosti ponúknu živý prenos z otváracieho ceremoniálu, ktorý budú zadarmo premietať v košickom amfiteátri. V rámci večera tiež premietnu snímku Zradca medzi nami (Our Kind of Traitor, 2016) s Ewanom McGregorom a Stellanom Skarsgardom v hlavných úlohách. Otvárací ceremoniál budú moderovať Zuzana Stavná a Jan Kraus.

Do Medzinárodnej súťaže hraných filmov organizátori zaradili česko-slovensko-poľsko-francúzsku drámu Ja, Olga Hepnarová (2016) a tiež tituly Mimózy (Las Mimosas, 2016), Krásky (Divines, 2016), Konflikt (Eshtebak, 2016), 24 týždňov (24 Wochen, 2016), Divoká (Wild, 2016), Dobrá manželka (Dobrá žena, 2016), Kovboji (Les Cowboys, 2015), Medzi morom a zemou (La Ciénaga entre el Mar y la Tierra, 2016), Ranený anjel (Ranenij angel, 2016), Rodičia (Foraeldre, 2016), Stanica 48 (Junction 48, 2016) a Vábenie sirén (Córki dancingu, 2016). O víťazoch cien Modrý anjel rozhodne porota v zložení viceprezident amerického časopisu Variety Steven Gaydos, herečky Kati Outinen a Vica Kerekes, scenárista Petr Kolečko a režisér Lorenzo Vigas Castes.

Medzi krátkymi filmami bude 36 titulov

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov sa zasa stretne 36 titulov, ktoré budú hodnotiť režisér Simon Ellis, filmová kritička a novinárka Carmen Gray a filmový teoretik Pavel Horáček.

Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť aj na najnovších držiteľov hlavných cien z prestížnych filmových festivalov, ktoré uvedú v rámci sekcie Be2Can starter. Pôjde o taliansko-francúzsky dokument Požiar na mori (Fuocoammare, 2016), ktorý vo februári získal Zlatého medveďa pre najlepší film na MFF Berlinale. Na Art Film Feste taktiež premietnu britsko-francúzsku drámu Ja, Daniel Blake (I, Daniel Blake, 2016), ktorej udelili Zlatú palmu na nedávnom MFF v Cannes. MFF v Benátkach zastúpi najnovší držiteľ Zlatého leva pre najlepší film, venezuelská dráma Z ďaleka (Desde allá, 2015).

Program festivalu doplnia sekcie Variety Art Film Choice, Okolo sveta, Európske zákutia, Prísľuby z Východu, Profil: Stephen Daldry, Slovenská sezóna, Láska a anarchia, Nočná prehliadka a Detské filmy. Po minuloročnom úspechu bude pokračovať aj prehliadka najnovšieho prúdu amerických ultranezávislých filmov Focus: American Indies. Nebudú chýbať špeciálne prehliadky Hercova misia a Zlatá kamera a sprievodný program.


Digitálnu premiéru bude mať slovenská dráma

Na podujatí uvedú tiež v obnovenej digitálnej premiére slovenskú drámu Všetko, čo mám rád (1992), ktorú prídu predstaviť režisér Martin Šulík, scenárista Ondrej Šulaj, kameraman Martin Štrba, herečky Gina Bellman a Zdena Studenková, pričom delegáciu doplní predstaviteľ hlavnej postavy Juraj Nvota. Organizátori tiež pripravili projekciu futbalového zápasu Slovensko - Anglicko z majstrovstiev Európy, ktoré sa aktuálne konajú vo Francúzsku. Po zápase si záujemcovia a záujemkyne budú môcť pozrieť dokumentárny film Ronaldo (2015) o portugalskom futbalistovi Cristianovi Ronaldovi.

Projekcie filmov sa budú konať v Kunsthalle, Kulturparku, Kine Slovan, Kine Úsmev a v košickom amfiteátri. Festival ukončí snímka Angel Heart (1987) v réžii Alana Parkera.

Informácie pochádzajú z webovej stránky artfilmfest.sk a archívu agentúry SITA.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počuli ste už o čiernom cesnaku? Aj ten má pozitívne účinky!
<< predchádzajúci článok
Video: Študenti z Nitry natočili fantastické video na jeden záber