Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. decembra 2010

V priamej voľbe by si Česi vybrali za prezidenta ŠvejnaraAk by občania ČR volili v roku 2013 prezidenta priamou voľbou, mal by veľké šance stať sa hlavou štátu ekonóm Jan Švejnar. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry ...Zdieľať
jan svejnar Jan ŠvejnarFoto: font.czPRAHA 28. decembra (WEBNOVINY) - Ak by občania ČR volili v roku 2013 prezidenta priamou voľbou, mal by veľké šance stať sa hlavou štátu ekonóm Jan Švejnar. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry Median, uviedol v utorok denník MF DNES. Švejnar víťazí suverénne medzi kandidátmi, o ktorých doteraz kľúčové politické strany hovorili ako o favoritoch. Prvenstvo si drží aj v osobnej voľbe opýtaných. "Švejnar nie je prekvapením, v ČR je už dávno verejne známou osobou s nemalým renomé," vysvetľuje šéf Meridianu Přemysl Čech. Rešpekt má aj preto, že sa dávno pred finančnou krízou netajil výhradami k ekonomickému boomu," dodáva Čech.


"Kandidatúru nevylučujem. Teraz je však dôležité, aby politické strany dodržali svoje sľuby a voličom umožnili priamu voľbu prezidenta," zareagoval Švejnar na výsledky prieskumu.

Agentúra sa v prieskume opýtala 609 ľudí. Na druhom mieste po Švejnarovi sa umiestnil predseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg a za ním podpredseda Senátu Přemysl Sobotka. Nemálo respondentov by však na Hrade nechalo ďalších päť rokov Václava Klausa. Iní by tam zase radi vrátili jeho predchodcu Václava Havla. Klaus však už tretíkrát za sebou kandidovať nemôže a Havlovi by to asi nedovolil zdravotný stav, píše MF DNES.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V bare, v ktorom bolo 500 ľudí, zhoreli dámske toalety
<< predchádzajúci článok
Telekomunikačný úrad ušetril štátu 50 tisíc eur