Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

05. februára 2018

V Rimavskej Sobote vystavujú potápačský oblek z 50. rokovNa snímke potápačský oblek z roku 1952 od výrobcu Fatra Napajedla, v súčasnosti zbierkový predmet Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, 5. februára 2018.Zdieľať
Na snímke potápačský oblek z roku 1952 od výrobcu Fatra Napajedla, v súčasnosti zbierkový predmet Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, 5. februára 2018. Foto: TASR/Branislav Caban
 
Rimavská Sobota 5. februára (TASR) – Suchý potápačský oblek československej produkcie z roku 1952 je aktuálnym predmetom mesiaca, ktorý do konca februára vystavuje Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Podľa slov vedúceho jeho dokumentačného oddelenia Jána Aláča bol výrobcom obleku podnik Fatra Napajedla a vo viacerých smeroch ide o unikát.


„Je to jeden z dvoch zachovaných oblekov tohto typu, používaných už v roku 1954 pri speleopotápačskom prieskume v Slovenskom krase. Tieto vodotesné obleky, s označením Michelin, boli začiatkom 50. rokov 20. storočia pre potreby ženistov Československej ľudovej armády vyrobené z materiálu získaného priamo od významnej francúzskej gumárenskej firmy,“ vysvetlil Aláč.

Okrem toho podľa jeho slov spočíva výnimočnosť tohto typu obleku predovšetkým v spojení s človekom, ktorý ho používal - Viliamom Rozložníkom. „Bol baníkom, jaskyniarom a priekopníkom speleopotápania na Slovensku. Z pohľadu Slovenska je považovaný za prvého speleopotápača. Výrazne prispel aj k rozvoju slovenského jaskyniarstva,“ dodal Aláč.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Koaličnú dohodu by nemeckí lídri chceli signovať a predstaviť v utorok
<< predchádzajúci článok
Barnier: Opustenie colnej únie znamená pre Britániu obchodné bariéry

V Rimavskej Sobote vystavujú potápačský oblek z 50. rokov - diskusné fórum čitateľov