31. januára 2009

V Sappore triumf Schlierenzauera

Víťazom sobotňajších pretekov Svetového pohára (SP) v skokoch na lyžiach 2008/2009 na mostíku HS-134 v japonskom olympijskom stredisku Sapporo sa stal Rakúšan Gregor Schlierenzauer, ktorý viedol aj po ...

SAPPORO 31. januára (WEBNOVINY) - Víťazom sobotňajších pretekov Svetového pohára (SP) v skokoch na lyžiach 2008/2009 na mostíku HS-134 v japonskom olympijskom stredisku Sapporo sa stal Rakúšan Gregor Schlierenzauer, ktorý viedol aj po prvom kole. Devätnásťročnému rodákovi z Rumu namerali 133 a 120,5 metra, za čo dostal od rozhodcov 253,3 bodu. Pre dvojnásobného zlatého medailistu z vlaňajších majstrovstiev sveta v letoch na lyžiach v nemeckom Oberstdorfe to bol celkovo už devätnásty individuálny triumf v pretekoch SP, ôsmy v aktuálnej zimnej sezóne, šiesty z ostatných siedmich súťaží a štvrtý v rade. Tirolčan "Schlieri" dosiahol vo svojom 62. štarte na podujatí tohto rangu 35. pódiové umiestnenie (bilancia: 19 - 11 - 5) a v priebežnom celkovom hodnotení SP si upevnil vedúce postavenie na čele poradia s 1420 bodmi pred Švajčiarom Simonom Ammannom (1248 b). "Cítim sa senzačne, som nesmierne spokojný a šťastný. Bola to vo veternej lotérii ťažká súťaž, o to je moje prvenstvo cennejšie. Dnes Rakúsko dominovalo, a tak náš úspech asi aj trochu večer oslávime,“ poznamenal po pretekoch víťazný Schlierenzauer.

Rakúšania dosiahli v sobotu už jubilejné desiate prvenstvo za sebou (Schlierenzauer 6, Loitzl 4), čo sa nepodarilo ešte žiadnej krajine v tridsaťročnej histórii SP. Spomenutá skokanská veľmoc dosiahla zároveň už šieste "double" v rade, v sobotu v Sappore dokonca nepustili Rakúšania nikoho iného na medailové stupne a pripísali si až trojnásobný úspech. Na druhej priečke skončil s veľkým odstupom 36,4 bodu za Schlierenzauerom jeho krajan, 22-ročný Thomas Morgenstern (216,9 b). Pre obhajcu krištáľového glóbusu to bolo iba druhé pódiové umiestnenie v tomto ročníku (na 2. mieste bol aj minulý týždeň v kanadskom Whistleri, pozn.). Ako tretieho klasifikovali v sobotu v Sappore Wolfganga Loitzla (211,2 b), skúsený 29-ročný rakúsky víťaz Turné štyroch mostíkov na prelome rokov sa na bronzový stupienok prepracoval zo 7. pozície po prvom kole. V nie príliš ideálnych podmienkach, keď skokanom spôsoboval problémy najmä meniaci sa vietor, obsadil 4. miesto Fín Kalle Keituri (193,3 b, po 1. kole bol ešte druhý), piaty bol domáci Juta Watase (187,9 b, po 1. kole figuroval ešte na treťom mieste) a najlepší poltucet uzatváral ostrieľaný 32-ročný Nór Roar Ljökelsöy (186,5 b). Švajčiar Simon Ammann obsadil v Sappore až 7. priečku (185,7 b) a na aktuálneho lídra SP Schlierenzauera má švajčiarsky "Harry Potter" po osemnástich súťažiach SP v súčasnosti už 172-bodový odstup. Slovensko nemá v Japonsku svoje zastúpenie. Druhé preteky v Sappore sú na programe v nedeľu 1. februára.