10. februára 2017

V Starej Ľubovni vyvrcholí 19. ročník Slovenského pohára vo volejbale

Ilustračná snímka

Ilustračná snímka Foto: FOTO TASR/Oliver Ondráš
Stará Ľubovňa 10. februára (TASR) - V Mestskej športovej hale v Starej Ľubovni vyvrcholí cez víkend 19. ročník Slovenského pohára vo volejbale mužov a žien. Účasť na turnaji si vybojovali štyri ženské a štyri mužské kluby.

Zástupcovia ženskej súťaže VK Slávia Ekonomická univerzita Bratislava, Volley project UKF Nitra, 1. Bratislavský volejbalový klub a KV MŠK Oktan Kežmarok sa do Starej Ľubovne prebojovali na základe umiestnenia v prvej časti extraligy. V mužskej súťaži bol systém odlišný. Priamo na záverečný turnaj sa kvalifikovali prvé dva tímy po základnej časti extraligy, teda minuloroční finalisti VKP Bystrina SPU Nitra a VK MIRAD PU Prešov a ďalšie dve miestenky si volejbalisti VK Prievidza a VK Spartak UJS Komárno vybojovali v play off.

Vo formáte Final Four sa Slovenský pohár hrá od roku 2013. V sobotu sú na programe semifinálové stretnutia a v nedeľu po súbojoch o zlato spoznáme nových šampiónov. Trofej z minuloročného finále v Nitre obhajujú volejbalistky VK Slávia Ekonomická univerzita Bratislava a hráči VK MIRAD PU Prešov. "Záverečný turnaj sme sa rozhodli zorganizovať v Starej Ľubovni, kde sa podujatie najvyššej úrovne uskutoční prvýkrát v histórii. Našli sme tu príjemné prostredie Mestskej športovej haly a ústretové vedenie mesta. V akcii uvidíme momentálne najlepšie slovenské volejbalové družstvá a tešíme sa na zaujímavé súboje, ktoré rozhodnú o držiteľoch prvej trofeje v tejto sezóne. Ide o veľa, pretože víťazi Slovenského pohára získajú miestenku do pohárovej Európy pre budúcu sezónu. Verím, že je pred nami nezabudnuteľný volejbalový víkend a diváci si prídu na svoje," povedal prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľubor Halanda pre svf.sk.

Zápasový program odštartuje v sobotu o 11.00 h duel medzi VK Slávia EU Bratislava a KV MŠK Oktan Kežmarok. V repríze minuloročného finále v Nitre je v pozícii favorita Slávia, ktorá obhajuje nielen zisk pohára z posledných dvoch ročníkov, ale aj dlhočiznú víťaznú sériu, ktorá sa v našich súťažiach vyšplhala na 56 duelov (54 extraliga a 2 Slovenský pohár). V druhom semifinále sa od 13.30 stretnú Volley project UKF Nitra a 1. Bratislavský volejbalový klub. V prvej časti extraligy vyhrala oba zápasy Nitra, ale naposledy v nadstavbe uspel tím od Dunaja. Nitra hrala už vtedy bez zranenej opory Moniky Stankovianskej.

V prvom semifinále mužov nastúpi od 16.00 h líder extraligy a minuloročný finalista Slovenského pohára VKP Bystrina SPU Nitra proti volejbalistom VK Spartak UJS Komárno. Favoritom súboja je obhajca titulu Nitra, ktorá v tejto sezóne v extralige prehrala len jeden z 21 zápasov a kraľuje v najvyššej súťaži. Vzhľadom na doterajší priebeh extraligy je úradujúci majster favoritom na celkové prvenstvo v Starej Ľubovni. V druhom semifinále nastúpi od 18.30 obhajca titulu VK MIRAD PU Prešov proti VK Prievidza. Na finálový turnaj sa Prešov naladil veľmi dobre, keď ako prvý získal skalp Nitry a na domácej palubovke vyhral 3:1. V Starej Ľubovni sa zverenci trénera Jaroslava Vlka pokúsia zopakovať triumf z minulého roka, ktorý by bol tretím v histórii klubu. "Hovorí sa, že ťažšie sa obhajuje ako vyhráva. Naším súperom v semifinále je Prievidza, s ktorou máme túto sezónu priaznivú bilanciu. Dva vyhraté zápasy z troch síce hovoria v náš prospech, ale rozhodujúci bude až súboj v Starej Ľubovni. Prievidza má mnoho legionárov a aj nákup nových hráčov pred sezónou vypovedá o veľkej túžbe po úspechu. Naše družstvo je fyzicky i psychicky pripravené. Pre úspech urobíme maximum," povedal Vlk pre oficiálny web prešovského klubu vkmiradpupresov.sk.

Najviac prvenstiev v ženskej súťaži má na konte jednoznačne Slávia EU Bratislava, ktorá vyhrala Slovenský pohár dvanásťkrát, medzi mužmi triumfovali osemkrát volejbalisti VKP Bratislava.

Program finálového turnaja Slovenského pohára 2016/17 (Stará Ľubovňa, 11. a 12. februára 2017):