Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

14. marca 2010

V súťaži OTO úspešná BanášováDesiaty ročník ankety Osobnosť televíznej obrazovky OTO 2009 priniesol nečakané posuny na postoch víťazov. Zmeny oproti minulému roku nastali aj v prestížnych kategóriách herec a herečka Prehľad víťazov diváckej ankety OTO 2009: Osobnosť TV ...Zdieľať
Foto: SITA

Slovensko spoznalo mená najobľúbenejších osobností televíznej obrazovky, ktorých si zvolili diváci prostredníctvom ankety OTO. Jubilejné desiate odovzdávanie cien sa uskutočnilo v sobotu 13. marca v Novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Jedným z najväčších prekvapení večera bolo udelenie ceny OTO Petre Polnišovej, ktorá sa stala najobľúbenejšou herečkou. V publiku sa okrem ocenených objavilo viacero známych tvárí napríklad spevák Richard Müller, speváčka Katarína Knechtová, Mária Čírová, moderátorka Soňa Müllerová, Mariana Ďurianová, Eva Pribylincová, moderátor Matej „Sajfa“ Cifra, herec Tomáš Maštalír, herečka Diana Mórová a mnohí iní.
 

Slávnostný večer otvorila štvorica speváčok Nicole J. McCloud, Zuzana Mauréry, Anita Soul a Sisa Sklovská, ktoré si spevom zaspomínali na kráľa popu Michaela Jacksona. Po moderátorskom vstupe Michala Hudáka a Štefana Skúcaného sa začalo samotné odovzdávanie ocenení. Ako prvá si sošku OTO z rúk Zuzany Fialovej a Jána Kronera prevzala čerstvá mamička Zlatica Puškárová za publicistiku. Na svojom konte má obľúbená novinárka už má päť ocenení OTO. "Je to pre mňa naozaj príjemné zistenie, že ľudia mi dali svoje hlasy napriek tomu, že nie som na obraze. Vnímajú moju prácu za tie roky, neberú ju len čiastkovo, a to mi dáva zmysel," uviedla v rozhovore pre agentúru SITA novinárka, ktorá sa po skončení priameho prenosu ponáhľala so svojím partnerom Patrikom Švajdom domov za bábätkom. "Rok 2010 je pre mňa naozaj zásadný, je to najkrajšie obdobe v mojom živote," okomentovala radosť, ktorú prežíva v pracovnom aj súkromnom živote.
 

V príbuznej novinárskej kategórii, spravodajstve, bola Puškárová tiež nominovaná, cenu si však odniesla jej kolegyňa Lucia Barmošová. Nahradila tak minuloročnú držiteľku ceny OTO Jarmilu Lajčákovú-Hargašovú. "Je to príjemná zmena. Svoju prácu si robí veľmi dobre, je taká decentná," povedala o víťazke dvojnásobne ocenená Adela Banášová.
 

Zmeny nastali aj v prestížnych kategóriách herec a herečka. Najobľúbenejším hercom sa tentoraz stal ostrieľaný Ján Kroner. Rodák z Považskej Bystrice účinkoval v seriáli Obchod so šťastím (2008), v snímke Bratislavafilm (2009) a tiež v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade (2007) ako Andrej Sýkora. Aktuálne sa objavuje v seriáli Profesionáli (2008), ktorý hlasujúci diváci označili za komediálny seriál roka.
 

Jedným z najväčších prekvapení večera bolo vyhlásenie víťazky OTO v kategórii herečka. Držiteľkou sošky sa stala 33-ročná Petra Polnišová, ktorá je známa predovšetkým ako zabávačka. To, že predbehla nominovanú Emíliu Vášaryovú aj Gabiku Dzúrikovú a nahradila minuloročnú víťazku Dianu Mórovú, ju samotnú zaskočilo. "Ja som veľmi šokovaná, že ma ľudia začali vnímať ako herečku. Nie žeby som sa ako herečka necítila, ale bola som v kategórii naozaj veľkých žien. Toto už nie je sranda," uviedla v rozhovore pre agentúru SITA budúca mamička, ktorá bola počas "ďakovačky" nielen v ťažkom citovom rozpoložení, ale mala aj menšie "technické problémy". "Mala som roztrhnuté šaty a zlomený opätok," prezradila. Napriek hereckej cene sa stále cíti hlavne ako zabávačka. "Bavia ma seriózne polohy, ale zabávačstva by som sa nechcela vzdať, v tom šaškovaní je veľký kus herectva," uzavrela.
 

Osobnosťou TV športu sa po piaty raz stala Lenka Čviriková-Hriadeľová, ktorá už ocenenie podľa vlastných slov neočakávala. "Tento rok by ma to ani vo sne nenapadlo, už sa mi to zdá veľa," uviedla pre agentúru SITA. Svoj úspech pripisuje najmä svojim kolegom. "Strašne ďakujem ľuďom z našej redakcie, ich práca sa mi predáva výborne," dodala východniarka.
 

Hviezdou večera sa stala moderátorka Adela Banášová, ktorá si domov odniesla dve sošky, a to ako najobľúbenejšia zabávačka a tiež získala absolútnu cenu OTO. "Mňa to nielen prekvapilo, ale najmä dojalo," prezradila v rozhovore pre agentúru SITA blondínka, ktorá presne vie, čo stojí za jej úspechom. "Ja mám veľké šťastie na ľudí okolo seba, ktorí mi vytvárajú takú pohodu, že sa viem aj ja uvoľniť, to je absolútny základ," povedala. "Mám ešte v podstate šťastie, že sa veziem na tých veľkých projektoch. Divák to jednoducho vidí vždy, aj keď nechce," dodala moderátorka, ktorá pri ďakovacej reči so slzami v očiach poznamenala, že nepotrebuje porodiť dieťa, aby vedela, čo je v živote dôležité. Sama si vie predstaviť, že by na budúcu rok prišla na odovzdávanie OTO s bruškom. "Keby som tak prišla, bola by som veľmi šťastná, keby som tak neprišla, tiež by som bola šťastná," uzavrela.
 

Do siene slávy uviedli slovenského 75-ročného herca Štefana Kvietika. Počas svojej kariéry si zahral v mnohých úspešných televíznych inscenáciách alebo filmoch, okrem iných Živý bič (1966), Medená veža (1970), Červené víno (1972), Kto odchádza v daždi... (1974), Smrť chodí po horách (1979), Tisícročná včela (1983), Sedím na konári a je mi dobre (1989) alebo Horská služba (1998).
 

Počas večera si prítomní zaspomínali aj na slovenských umelcov, ktorí už medzi nami nie sú, a to za sprievodu skladby Who Wants to Live Forever od kapely Queen v podaní 14-ročnej Niny Balaščákovej. Spomienka okrem iných patrila Zore Kolínskej, Pavlovi Mikulíkovi, Júliusovi Satinskému, Jaroslavovi Filipovi, Stanovi Radičovi, Michalovi Dočolomanskému aj Mariánovi Zednikovičovi.
 

Večer podľa vyjadrení prítomných umelcov patril k tým vydarenejším. "Bol to najkrajší OTO," uviedla speváčka Katarína Knechtová. "Takýto večer na chvíľu pohladí. Tie poznámky, ktoré padli, beriem v pohode, boli vymyslené väčšinou veľmi vtipne," povedala Banášová o večere plnom uštipačných poznámok, ktorými sa na pódiu nešetrilo. "Je to fajn, že sa tu môžeme takto stretnúť, je to veľmi príjemné," prezradila herečka Diana Mórová. Speváčka a herečka Zuzana Mauréry je hrdá na to, že si aj na Slovenku vieme v porovnaní s Českou republikou urobiť veľmi dobrý zábavný program, na druhej strane sa jej súťaž nezdá celkom v poriadku. "Miešajú sa tu kategórie akože s prepáčením čítači športových správ a čítači televíznych novín s nejakými umeleckými kategóriami. Myslím si, že to je nebe a dudy. Nechcem znevažovať ani jedných ani druhých, ale to by nemalo spadať do toho istého balíka," uzavrela.

Prehľad víťazov diváckej ankety OTO 2009:

Osobnosť TV spravodajstva: Lucia Barmošová
Osobnosť TV športu: Lenka Čviriková-Hriadeľová
Osobnosť TV publicistiky: Zlatica Puškárová
Moderátor/-ka zábavných programov: Adela Banášová
Speváčka: Jana Kirschner
Spevák: Kuly
Herečka: Petra Polnišová
Herec: Ján Kroner
Komediálny seriál roka: Profesionáli
Dramatický seriál roka: Ordinácia v ružovej záhrade
Zábavný program: Modré z neba
Program roka: Česko Slovenská SuperStar

Odborné kategórie OTO 2009:

Sieň slávy: Štefan Kvietik
Absolútny OTO: Adela Banášová
Cena týždenníka Život: Martin Mózer

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Mórová by cenu OTO dopriala radšej Dzuríkovej (14. 3. 2010)nasledujúci článok >>
Pezinská 24-hodinovka bol znova úspešná
<< predchádzajúci článok
Atmosféru Islandu prinesie do Trenčína kapela Múm

V súťaži OTO úspešná Banášová - diskusné fórum čitateľov