Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. februára 2019

V Trenčíne a Veľkej Ide hrozí smogHrozba smogu je opäť realitou, tentoraz v Trenčíne a Veľkej Ide. Pre obe sídla a ich okolie vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) až do odvolania ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 19. februára (TASR) – Hrozba smogu je opäť realitou, tentoraz v Trenčíne a Veľkej Ide. Pre obe sídla a ich okolie vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) až do odvolania upozornenie na smogovú situáciu. Informuje o tom na svojom webe.


 Príčinami smogu sú podľa meteorológov vysoké emisie častíc PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, spojené s nepriaznivými rozptylovými podmienkami. SHMÚ pripúšťa, že na situácii sa môžu podpisovať i aktivity v priemysle. K zmene v najbližších hodinách zrejme nepríde. "V daných lokalitách bude v noci a zajtra pretrvávať podobný ráz počasia ako v súčasnosti, teda bezvetrie až slabý premenlivý vietor bez zrážok, pravdepodobne inverzia," uviedli meteorológovia.

Radia preto obmedziť pobyt a fyzické aktivity vonku a rovnako i skrátiť vetranie obytných miestností. "K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy," pripomínajú meteorológovia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čistý zisk ťažobného koncernu BHP vyskočil v 1. polroku takmer o 90 %
<< predchádzajúci článok
S. Lavrov kritizoval zablokovanie účtov televízie RT na Facebooku

V Trenčíne a Veľkej Ide hrozí smog - diskusné fórum čitateľov