Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Väznení katalánski separatisti môžu byť na otvorení parlamentuIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Madrid 14. mája (TASR) - Päť uväznených katalánskych separatistov zvolených v minulomesačných voľbách má povolené zúčastniť sa na prvom dni úvodného zasadnutia španielskeho parlamentu 21. mája. V utorok to oznámil najvyšší španielsky súd.


Avšak súd definitívne rozhodol proti prepusteniu pätice politikov vrátane bývalého katalánskeho vicepremiéra Oriola Junquerasa, čo požadovali ich právnici. Pokračuje totiž súdny proces za ich úlohu v pokusoch regiónu o odtrhnutie od Španielska.

Junquerasa, ktorý bol na prvom mieste kandidátky svojej separatistickej ľavicovej Katalánskej strany nezávislosti (ERC), zvolili vo všeobecných voľbách 28. apríla do dolnej komory španielskeho parlamentu.

Ďalšími zvolenými predstaviteľmi do dolnej komory sú líder občianskej spoločnosti Jordi Sánchez a Jordi Turull, hovorca katalánskej vlády v čase nevydareného pokusu o odtrhnutie od Španielska v októbri 2017, pripomenula tlačová agentúra AFP.

Obaja kandidovali za stranu Spoločne za Katalánsko bývalého predsedu katalánskej vlády Carlesa Puigdemonta, ktorý ušiel zo Španielska a vyhol za zatknutiu.

Joseph Rull, takisto vtedajší člen katalánskej regionálnej vlády, je ďalším predstaviteľom zvoleným do dolnej komory.

Raul Romeva, v čase pokusu o odtrhnutie od Madridu poverený zahraničnými záležitosťami Katalánska, bol zvolený do Senátu.

Všetci sú vo väzbe a v súčasnosti s nimi prebieha súdny proces na najvyššom španielskom súde.

Počas úvodného zasadnutia parlamentu musia všetci poslanci zložiť sľub, že budú dodržiavať španielsku ústavu.

V aprílových voľbách zvíťazili socialisti premiéra Pedra Sáncheza, ale na sólové vládnutie nezískali potrebnú väčšinu. Politická scéna v krajine je pritom rozdrobená a poznačená vstupom krajnej pravice do parlamentu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda pre okres Vranov nad Topľou rozdelila 1,26 milióna eur
<< predchádzajúci článok
Rozvodnené rieky v Bosne vyvolávajú obavy z ďalších ničivých povodní

Väznení katalánski separatisti môžu byť na otvorení parlamentu - diskusné fórum čitateľov