Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Rozvodnené rieky v Bosne vyvolávajú obavy z ďalších ničivých povodníNa snímke pohľad na pravoslávny kostol počas zápalv v meste Prijedor 14. mája 2019. Na severozápade Bosny spôsobili husté lejaky rozvodnenie riek, zaplavenie desiatok domov aj niekoľkých ciest.Zdieľať
Na snímke pohľad na pravoslávny kostol počas zápalv v meste Prijedor 14. mája 2019. Na severozápade Bosny spôsobili husté lejaky rozvodnenie riek, zaplavenie desiatok domov aj niekoľkých ciest. Foto: TASR/AP
Sarajevo 14. mája (TASR) - Desiatky domov a ciest v Bosne zaplavila v utorok voda po tom, ako sa rieky vyliali z brehov v dôsledku silného dažďa. Situácia vyvolala na Balkáne obavy zo zopakovania ničivých povodní spred piatich rokov, informovala tlačová agentúra AP.


Bosnianske médiá uviedli, že záchranári hľadajú šesťročného chlapca, ktorý spadol do rozvodneného toku blízko svojho domu v dedine Begov Han v strednej časti krajiny.

Úrady vo viacerých častiach severnej a strednej Bosny zaviedli protipovodňové opatrenia a vyzvali obyvateľov žijúcich v blízkosti riek, aby opustili svoje príbytky. Niektoré školy prerušili vyučovanie, zatiaľ čo dodávky elektriny a vody zasiahli výpadky.

Dažde vyvolali aj zosuvy pôdy, čo malo za následok uzavretie miestnych ciest. Rieka Vrbanja zničila provizórny most pre chodcov blízko bosniaskosrbskej metropoly Banja Luka.

Vláda bosnianskej Republiky srbskej zvolala na utorok zasadnutie príslušnej koordinačnej skupiny, aby vyhodnotila situáciu. Bosnianska armáda vyhlásila, že v prípade potreby je pripravená pomôcť. Predstavitelia v celej Bosne sa však snažili rozptýliť obavy, že danému regiónu hrozí zopakovanie katastrofy z roku 2014, keď pri povodniach zahynuli desiatky ľudí.

V susednom Chorvátsku úrady posilnili protipovodňové opatrenia v mestách Hrvatska Kostajnica, Korana a Karlovac. Chorvátska verejnoprávna stanica HRT informovala, že hasiči zachránili v strednej časti krajiny ôsmich turistov vrátane dvoch detí.

Chorvátsko predtým zasiahli búrky sprevádzané silným vetrom a úrady v pondelok odporúčali obyvateľom, aby sa zdržiavali vo vnútri budov. Obmedzili tiež premávku na niektorých cestách a varovali pred nebezpečenstvom zosuvov pôdy. Varovania pred lejakmi medzitým vydali v susednom Srbsku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Väznení katalánski separatisti môžu byť na otvorení parlamentu
<< predchádzajúci článok
VLÁDA NAVRHLA NA POST RIADITEĽA NBÚ R. KONEČNÉHO

Rozvodnené rieky v Bosne vyvolávajú obavy z ďalších ničivých povodní - diskusné fórum čitateľov