Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. septembra 2006

Vážny nie je spokojný s alokáciou NSRR pre dopravuMinister dopravy Ľubomír Vážny nie je spokojný s finančnou alokáciou pre operačný program Doprava a informatizácia spoločnosti, ktorá je navrhnutá v aktualizácii Národného strategického ...Zdieľať

BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) - Minister dopravy Ľubomír Vážny nie je spokojný s finančnou alokáciou pre operačný program Doprava a informatizácia spoločnosti, ktorá je navrhnutá v aktualizácii Národného strategického referenčného rámca (NSRR). Celkovo by na tento program podľa tohto dokumentu malo smerovať cez 3,1 mld. eur. "Negatívne vnímam to, že sa znížili prostriedky skoro o 30 %, čo je teda veľmi zlé," povedal pre agentúru SITA minister. Na druhej strane však Vážny oceňuje včlenenie informatizácie spoločnosti pod riadenie Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii SR (MDPT). "Po metodickej stránke sa mi zdá tento postup správny, pretože informačná spoločnosť vždy patrila a dúfam, že aj bude patriť pod MDPT, keďže je správcom nielen dopravnej infraštruktúry, ale aj informačnej, prenosovej a telekomunikačnej," zdôraznil

Ako ďalej uviedol minister, MDPT v tomto duchu aj pripomienkovalo aktualizovanú verziu NSRR, ktorej medzirezortné pripomienkovanie sa skončilo v stredu. "Aj písomne, aj ústne som už prezentoval svoj názor ministrovi výstavby. Rozprával som sa aj s premiérom, ktorý ma ubezpečil, že bude ešte veľké rokovanie, možno aj mimo vlády, možno len ministri, ktorí sú zainteresovaní do NSRR, aby sme si to vysvetlili a pokúsili sa nájsť nejaký konsenzus," povedal Vážny. Podľa neho je totiž dopravná infraštruktúra veľmi významná. "Budeme bojovať o to, aby sa čo najviac splnili tie prostriedky, ktoré boli definované v pôvodnom návrhu," vysvetlil Vážny. Ako pre SITA uviedla hovorkyňa premiéra Silvia Glendová, keďže predložený návrh nie je ešte konečný a je v štádiu rokovaní, dajú sa predpokladať zmeny.

So znížením finančnej alokácie pre informatizáciu spoločnosti nesúhlasí ani občianske združenie Partnerstvá pre prosperitu, podľa ktorého ide o zníženie z 850 mil. eur na 621,5 mil. eur. SR patrí podľa združenia medzi najzaostalejších členov Európskej únie v tejto oblasti, čo sa týka najmä širokopásmového internetu a úrovne elektronizácie služieb verejnej správy. "Ak Slovensko v nasledujúcom období nebude tejto oblasti venovať adekvátnu pozornosť, ak táto oblasť nebude naďalej prioritou slovenskej vlády, toto zaostávanie SR sa bude naďalej prehlbovať a môže vážne ohrozovať ďalší kvalitatívny rozvoj verejnej správy, vzdelávacích a vedeckých inštitúcii, malého a stredného podnikania," vysvetlili predstavitelia združenia.

Podľa materiálu, ktorý vypracovalo ministerstvo výstavby, by sa vyše 11 mld. eur malo v budúcom programovacom období rokov 2007 až 2013 rozdeliť cez sedem operačných programov. Ide o Regionálny operačný program, Životné prostredie, Doprava a informatizácia spoločnosti, Výskum, vývoj a inovácie, Zamestnanosť a sociálna inklúzia, Vzdelávanie a Technická pomoc. "Technické pripomienky Európskej komisie už boli do aktualizovanej verzie zapracované," povedal pre SITA hovorca ministerstva výstavby Miroslav Bátovský s tým, že niektoré pripomienky súviseli aj s vyvážením finančných alokácii medzi jednotlivé programy.

(1 EUR = 37,752 SKK)

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Indonézia chce vyslať do jednotiek OSN 1 000 vojakov
<< predchádzajúci článok
Súd umožnil usvedčenému Albáncovi ísť na bratovo pohreb

Vážny nie je spokojný s alokáciou NSRR pre dopravu - diskusné fórum čitateľov