Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

16. februára 2022

Vedci zistili vysoké koncentrácie liekov v riekach, vo veľkom množstve bol aj nikotín či kofeínZnečistenie svetových riek liekmi a farmaceutickými výrobkami predstavuje „hrozbu pre životné prostredie a globálne zdravie“. Ako informuje spravodajský portál BBC, vyplýva to z najnovšej štúdie ...Zdieľať
gettyimages 1043560968 676x450 16.2.2022  - Znečistenie svetových riek liekmi a farmaceutickými výrobkami predstavuje „hrozbu pre životné prostredie a globálne zdravie“. Ako informuje spravodajský portál BBC, vyplýva to z najnovšej štúdie univerzity v Yorku.


Uvedený výskum patrí medzi najrozsiahlejšie uskutočnené v celosvetovom meradle. Vo svetových riekach počas neho zistili prítomnosť paracetamolu, nikotínu, kofeínu či liekov na liečbu epilepsie a cukrovky. Medzi najviac znečistené patrili rieky v Pakistane, Bolívii a Etiópii. Naopak, najlepšie výsledky dosiahli rieky na Islande, v Nórsku a v Amazonskom pralese.

Dve najčastejšie liečivá zistené v riekach boli karbamazepín, ktorý sa používa na liečbu epilepsie a bolesti nervov, a metformín, ktorý sa používa na liečbu cukrovky. Našli tiež vysoké koncentrácie kofeínu a nikotínu, ako aj paracetamolu, ktorý sa používa proti bolesti. V Afrike sa vo vysokých koncentráciách vyskytoval aj artemisinín používaný v antimalarickej medicíne.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci zistili vysoké koncentrácie liekov v riekach, vo veľkom množstve bol aj nikotín či kofeín © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Romantickú komédiu V lete ti poviem, ako sa mám videlo na Valentína vyše 8000 divákov
<< predchádzajúci článok
Oscarov budú moderovať tri ženy, organizátori chcú prilákať publikum