Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. mája 2019

Venezuelskí vojaci zabránili opozícii vo vstupe do parlamentuJednotky venezuelskej polície a tajnej služby uzavreli v utorok budovu parlamentu v hlavnom meste Caracas. Zákonodarný zbor, v ktorom má prevahu opozícia, tak nemohol uskutočniť ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Caracas 14. mája (TASR) - Jednotky venezuelskej polície a tajnej služby uzavreli v utorok budovu parlamentu v hlavnom meste Caracas. Zákonodarný zbor, v ktorom má prevahu opozícia, tak nemohol uskutočniť plánované plenárne zasadnutie, informovala tlačová agentúra DPA.


Zásah v priestoroch Národného zhromaždenia bol oficiálne zdôvodnený hľadaním výbušného zariadenia. Vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó, ktorý parlamentu predsedá, však obvinil prezidenta Nicolása Madura, že sa týmto spôsobom snaží zastrašiť svojich odporcov.

"Pokúšajú sa odcudziť zákonodarnú moc, zatiaľ čo sa tento diktátor opevňuje vo svojom paláci," napísal na Twitteri opozičný líder, ktorý sa v januári vyhlásil za úradujúceho prezidenta Venezuely s odôvodnením, že vlaňajšie znovuzvolenie Madura bolo protizákonné. "Dnes opäť ukázal, že z legitímnosti Národného zhromaždenia má strach," dodal.

Poslanci mali následne uskutočniť zasadnutie na inom mieste. Podľa agentúry AP budovu parlamentu v Caracase obkolesili v ranných hodinách miestneho času maskovaní agenti policajnej spravodajskej služby, ako aj vojaci Národnej gardy. Parlament zverejnil v sociálnych médiách videonahrávky, na ktorých viacerí z jeho členov stoja vonku a kritizujú postup týchto zložiek.

Národné zhromaždenie sa dostalo pod zvýšený nátlak zo strany Madura po tom, ako opozícia vyzvala 30. apríla na vojenské povstanie proti jeho režimu, pričom však neuspela. Podpredsedu parlamentu Edgara Zambrana 8. mája zatkli pre podozrenie z vlastizrady.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lucenko: Do prezidentských volieb USA zasahovali z Ukrajiny Američania
<< predchádzajúci článok
V Banskobystrickom kraji vlani motocyklisti zapríčinili 46 nehôd

Venezuelskí vojaci zabránili opozícii vo vstupe do parlamentu - diskusné fórum čitateľov