Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. februára 2018

Verejnosť rozhodne o zreštaurovaní organuIlustračná fotografia.Zdieľať
Ilustračná fotografia. Foto: TASR
Bratislava 12. februára (TASR) - Nadácia VÚB vyhlasuje 9. ročník súťaže, prostredníctvom ktorej môže verejnosť hlasovaním rozhodnúť, ktorý z deviatich organov bude zreštaurovaný vďaka grantu vo výške 30.000 eur. Myšlienku je možné podporiť zahlasovaním na stránke nadácie do 25. februára. TASR informovala Alena Walterová z VÚB banky.


„Dá sa povedať, že u nás máme organy aj v tej najmenšej dedinke, čo nie je pravidlom ani v mnohých krajinách západnej Európy. Sú to unikáty a mnohé boli najväčšími nástrojmi vo svojej dobe. Ich technicko-umelecký stav je však v drvivej väčšine zlý až kritický a ich obnova súčasnými dostupnými finančnými prostriedkami je problematická,“ povedal vedecký pracovník z Ústavu hudobnej vedy SAV, organológ Andrej Štafura.

V spolupráci s pracovníkmi Ústavu hudobnej vedy SAV zaradila Nadácia VÚB tento rok do svojho súťažného programu Poklady Slovenska spolu deväť organov, ktoré nutne potrebujú obnovu.

O grantový príspevok na reštaurovanie sa „uchádzajú“ barokový organ v kostole Evanjelickej cirkvi a.v. v Gelnici, barokový organ v kostole sv. Petra a Pavla v považskej obci Pruské, truhlicový organ v kaplnke kaštieľa vo Sv. Antone, organový pozitív z 18. storočia v kaplnke hradu Krásna Hôrka, kompletný organový prospekt hlavného stroja na Slovensku v Rímskokatolíckom kostole sv. Mikuláša v Prešove, barokový organ v kostole Evanjelickej cirkvi a.v. v Levoči, organ z obdobia romantizmu v Rímskokatolíckom kostole sv. Petra a Pavla v Jelšave, barokový organ z 18. storočia v Rímskokatolíckom kostole Premenenia Pána v Španej Doline a dvojmanuálový barokový organ v Rímskokatolíckom kostole v obci Báč pri Dunajskej Strede.

Zahlasovať za jeden z hudobných skvostov je možné od 12. do 25. februára na stránke www.nadaciavub.sk/poklady.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pripravuje sa prvý ročník Trnafského festivalu
<< predchádzajúci článok
Január bol tento rok netypicky teplý

Verejnosť rozhodne o zreštaurovaní organu - diskusné fórum čitateľov