Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

26. decembra 2021

Vesmírny teleskop Jamesa Webba urobil prvý kľúčový manéverTeleskop Jamesa Webba vyniesla na obežnú dráhu nosná rakety Ariana 5. Štart sa uskutočnil v sobotu z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane.Zdieľať
Vesmírny teleskop Jamesa Webba urobil prvý kľúčový manéver

Špecialisti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vykonali prvý z troch plánovaných manévrov na korekciu trajektórie teleskopu Jamesa Webba, ktorý v sobotu vypustili na obežnú dráhu. Uvádza sa to vo vyhlásení NASA zverejnenom v nedeľu.


Táto korekcia trvala 65 minút. NASA uviedla, že tento manéver pomohol "zarovnať trajektóriu teleskopu" smerom k druhému Lagrangeovmu bodu vzdialenému od Zeme približne 1,5 milióna kilometrov. Očakáva sa, že cesta do spomínaného bodu potrvá približne štyri týždne.

Teleskop Jamesa Webba vyniesla na obežnú dráhu nosná rakety Ariana 5. Štart sa uskutočnil v sobotu z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane.

Teleskop je spoločným projektom NASA, Európskej vesmírnej agentúry a Kanadskej vesmírnej agentúry.

Teleskop má zrkadlo s priemerom 6,5 metra – najväčšie, aké kedy bolo vypustené na obežnú dráhu. S jeho pomocou bude možné študovať najstaršie hviezdy a galaxie vo vesmíre, ktoré vznikli po tzv. veľkom tresku, a hľadať potenciálne obývateľné planéty. Jeho konštrukčná životnosť je desať rokov.

Tímom z NASA v nedeľu k úspechu misie zablahoželali prezident USA Joe Biden i viceprezidentka Kamala Harrisová. Úspech vyzdvihol aj americký podnikateľ Elon Musk, ktorý je zakladateľom spoločností Tesla a SpaceX.

Teleskop je pomenovaný po druhom riaditeľovi NASA Jamesovi E. Webbovi.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Deti v Mexiku sú počas sviatkov darčekmi obdarované dvakrát
<< predchádzajúci článok
DRUHÝ SVIATOK VIANOČNÝ: Veriaci si pripomínajú sv. Štefana