Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

31. mája 2018

Video: 4 menej známe vychytávky pri fotení s Huawei P20 ProPosledná vlajková loď od Huawei je známa predovšetkým špičkovým trojitým fotoaparátom Leica a využitím umelej inteligencie.Zdieľať

Tvorcovia P20 Pro nechali mozog smartfónu naštudovať niekoľko miliónov fotografií v 19 kategóriách a dnes tento prémiový model fotí jemu známe objekty s vynikajúcim vyladením. Čínsky výrobca však pridal aj niekoľko ďalších vychytávok, ktoré sú užitočné na ceste za dokonalou fotografiou, no často ostávajú v tieni hlavných čŕt.

  1. Vyrovnajte horizont

Vyrovnajte horizont

 

V prípade nakloneného záberu vás umelá inteligencia v telefóne P20 Pro síce nebude automaticky korigovať, no upozorní vás na to, že ste nakrivo.  Telefón je schopný rozpoznať prírodné horizonty ako napríklad hladinu jazera či strechu domu a znázorní ich prerušovanou čiarou.

Zároveň zobrazí horizontálnu navádzaciu čiaru, ktorá predstavuje aktuálne naklonenie objektívu. Ak si želáte fotiť vo vodorovnej polohe, stačí mierne pootočiť fotoaparát tak, aby sa obe úsečky prekrývali a vyfarbili sa na žlto, a stlačiť spúšť.

Výrobca nás ale nechcel obmedzovať v kreativite, preto je táto funkcia len informatívna a rozhodnúť sa musíte sami.

  1. Skupinová fotografia bez odrezaných nôh

Skupinová fotografia bez odrezaných nôh

 

Na pomoc pri kompozícii prichádza opäť strojové učenie, ako podskupina umelej inteligencie. V prvom kroku rozpozná skupinu ľudí, preložené do jazyka umelej inteligencie: obrázok s viac než piatimi osobami.

V druhom kroku sa na obrazovke objaví rámček, ktorý udáva ideálny priestor, kde by sa mali objekty vyskytovať. Zachováte tak správnu kompozíciu a nikomu nebudú chýbať končatiny či prameň vlasov.

  1. Rozostrenie pozadia

 

Rozostrenie pozadia

Známy bokeh (čítaj boké) efekt má japonský pôvod a veľmi prozaický význam: v preklade znamená rozostrenie. Kým bokeh bol dlho výsadou digitálnych zrkadloviek, v roku 2016 prenikol do sveta mobilných telefónov.

V smartfónoch sa o jeho realizáciu stará buď duálny fotoaparát, ktorý spája dve snímky, alebo softvérová úprava ex-post.

Treba priznať, že aj táto technológia musela trochu dozrieť, než sme sa dočkali prirodzene vyzerajúceho výsledku. No máme rok 2018 a mnohí odborníci priznávajú, že rozostrenie pozadia je pri špičkovom smartfóne Huawei P20 Pro porovnateľné so zrkadlovkou.

Na sociálnych sieťach bežných ľudí nie je bokeh ešte taký viditeľný a rozšírený. No ak máte telefón z radu P20 či Mate 10, delí vás od fascinujúcich fotografií iba jedno ťuknutie. Pretože práve tak sa táto funkcia zapína a platí pre snímky tak z predného fotoaparátu, ako aj zo zadných.

  1. 3D osvetlenie a modelovanie tváre

3D osvetlenie a modelovanie tváre

 

Pri portrétových snímkach s Huawei P20 Pro mnohokrát postačí, aby sa „okrášľovacia“ funkcia pohybovala okolo úrovne 1 či 2 z desiatich. Za krásne estetické výsledky aj pri nízkych úrovniach môže dvojitá virtuálna starostlivosť.

V prvom rade je to 3D portrétové osvetlenie, ktorému predchádza AI. Akonáhle AI identifikuje, kde na snímke sa nachádza tvár človeka, umožňuje nasvietiť cielene len jeho tvár akoby ste mali k dispozícii štúdiové svetlá či odrazky.

Dôležité je nielen vedieť, ČI je potrebné model dosvietiť, ale najmä AKO. Preto v druhej fáze nastupuje funkcia „Face modeling“, ktorá vylaďuje virtuálne osvetlenie tak, aby čo najviac lichotilo.

Najlepšie túto funkciu a jej výsledok uvidíte v oficiálnom videu od Huawei od 1:19

 

V oboch prípadoch ide o automatický proces, v ktorom sa musíme spoliehať na umelú inteligenciu a jej vyhodnotenie situácie. Na druhej strane AI rieši za nás nastavenia, v ktorých by sme bežne potrebovali mnoho vedomostí a skúsenosti.

Na koncept umelej inteligencie preto môžeme nazerať nie ako na ohrozenie, ale skôr rozšírenie kapacity vlastného mozgu. Ako na šikovného študenta, ktorý sa učí teóriu pokročilej fotografie, kým vy si pred spaním prečítate radšej beletriu.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Huawei ako jediná čínska značka zabodoval v rebríčku Forbes (31. 5. 2018)
 Huawei P20 Pro a P20 potvrdzujú status kráľov fotomobilov: Novinky ovládli rebríček VCX (29. 5. 2018)
 Smartfóny nového radu Huawei P20 prekonávajú predajné rekordy (4. 5. 2018)
 Huawei spustil cloudovú službu Huawei Mobile Cloud (27. 4. 2018)
 Päť situácií, v ktorých ste sa už stretli s umelou inteligenciou (25. 4. 2018)
 Huawei P20 Pro získal prestížne ocenenie TIPA Award a stal sa fotomobilom roka 2018 (23. 4. 2018)
 Video: Huawei Mate RS Porsche Design spája najpokročilejšie funkcie s prémiovým vzhľadom (20. 4. 2018)
 Smartfóny Huawei P20 Pro a Huawei P20 ovládli prestížny fotorebríček DxOMark (18. 4. 2018)
 Video: Huawei P20 a Huawei P20 Pro – najlepšie fotomobily na svete nadchnú aj najnáročnejších užívateľov (27. 3. 2018)
 Huawei predstavuje novú vlajkovú loď Mate 8 s výkonným čipsetom Kirin 950 (6. 1. 2016)nasledujúci článok >>
Maďarsko vedie rebríček krajín EÚ v úmrtiach na rakovinu pľúc
<< predchádzajúci článok
Cez strechu kaštieľa v Modrom Kameni tečie, ohrozuje to i návštevníkov

Video: 4 menej známe vychytávky pri fotení s Huawei P20 Pro - diskusné fórum čitateľov