24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2016

10. júla 2016

O triumfe Portugalska vo finále XV. majstrovstiev Európy vo futbale v 109. minúte rozhodol Éder.

Futbalisti Portugalska vystriedali na tróne Španielov a stali sa majstrami Európy. V nedeľňajšom finálovom zápase na Stade de France v parížskej štvrti Saint-Denis Portugalčania zvíťazili nad domácimi Francúzmi 1:0 po predĺžení a získali svoj premiérový titul kontinentálnych šampiónov.

Francúzi v domácom prostredí nepridali svoj tretí triumf - predtým uspeli v roku 1984, tiež vo svojej vlasti, a aj v roku 2000 v Belgicku a Holandsku. Portugalčania po dvanástich rokoch už nezažili finálové sklamanie, na domácich ME 2004 v rozhodujúcom súboji o trofej podľahli Grékom 0:1.

Finálové plány Portugalčanov naštrbilo zranenie kapitána Cristiana Ronalda, ktorého v 25. min nahradil na ihrisku Ricardo Quaresma. Francúzi mali počas väčšiny duelu viac z hry, no nezužitkovali viacero sľubných príležitostí - tú najväčšiu premárnil v nadstavenom čase druhého dejstva striedajúci André-Pierre Gignac, ktorý trafil do žrde. V 109. min sa hrdinom Portugalska stal útočník z lavičky Éder, ktorý strelou spoza šestnástky prekonal Huga Llorisa.

Hlavným rozhodcom zápasu bol Angličan Mark Clattenburg, na čiarach mu asistovali Simon Beck a Jake Collin, štvrtým arbitrom bol Maďar Viktor Kassai. Štyridsaťjedenročný Clattenburg viedol počas doterajšieho priebehu ME tri duely: dva súboje v základných skupinách (Belgicko - Taliansko, Česko - Chorvátsko) a osemfinálové stretnutie Švajčiarsko - Poľsko. Clattenburg prežíva významný rok vo svojej rozhodcovskej kariére, okrem májového finále Ligy majstrov pískal aj rozhodujúci duel anglického FA Cup-u.

Finále XV. majstrovstiev Európy vo futbale
- hralo sa na Stade de France v Paríži

Portugalsko - Francúzsko 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0 - 1:0)
- rozhodovali: Mark Clattenburg - Simon Beck, Jake Collin (všetci Angl.), 75 868 divákov

strely (na bránu): 9:18 (3:7), rohové kopy: 5:7, držanie lopty (v %): 47 - 53

Gól:
109. - 1:0 Éder

Žlté karty - 6:4
34. Cédric, 62. J. Mário, 95. R. Guerreiro, 98. W. Carvalho, 119. J. Fonte, 120.+ Rui Patrício - 80. S. Umtiti, 97. B. Matuidi, 107. L. Koscielny, 115. P. Pogba

Portugalsko: Rui Patrício - Cédric, Pepe, J. Fonte, Raphael Guerreiro - William Carvalho - Renato Sanches (79. Éder), Adrien Silva (66. J. Moutinho), Joao Mário - Nani, Cristiano Ronaldo (25. Quaresma)
Francúzsko: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Moussa Sissoko (110. Martial), Griezmann, Payet (58. Coman) - Giroud (78. Gignac)

I. polčas

Ako prví pohrozili Portugalčania, Nani však v 4. min po prevzatí kolmej prihrávky od spoluhráča nenamieril presne. O tri minúty neskôr sa na opačnej strane ukázal najlepší strelec šampionátu Griezmann, ani on však z uhla netrafil medzi tri žrde. Po ôsmich minútach hry Payet nešetrne vletel do súboja s Ronaldom a zasiahol jeho koleno. Tento moment sa napokon stal osudným pre hviezdu Realu Madrid, aj keď v zápase ešte niekoľko minút pokračovala.

V 10. min Payet dobrým centrom našiel Griezmanna, Rui Patrício však jeho hlavičku vytlačil na rohový kop, po ktorom zneškodnil aj zakončenie Girouda. V 17. min Ronaldo tušil, že s jeho kolenom je zle, a v slzách opustil trávnik. Po štyroch minútach a krátkom ošetrení to ešte skúsil poslednýkrát, ale na ihrisku zotrval len niekoľko desiatok sekúnd; potom odovzdal kapitánsku pásku Nanimu a opustil scénu na nosidlách.

Francúzsky stredopoliar Sissoko sa v 34. min skvele uvoľnil v pokutovom území a razantne vystrelil, Rui Patrício však bol pripravený. Jednu z mála portugalských príležitostí nevyužil stopér Fonte, päť minút pred koncom úvodného dejstva hlavičkoval po rohovom kope nad bránku "Les Bleus".

II. polčas

Aj po zmene strán boli domáci futbalisti aktívnejší. Pridal sa aj jeden z fanúšikov, ktorý v 54. min prenikol na trávnik a svojím exhibicionistickým klusom na niekoľko sekúnd prerušil stretnutie.

Po hodine hry bol na ľavej strane šestnástky s loptou Griezmann, no jeho pokus bol len pre štatistikov. O šesť minút neskôr už to v podaní útočníka Atlética Madrid bolo pred portugalskou svätyňou oveľa nebezpečnejšie - po výbornom centri striedajúceho Comana hlavičkoval z piatich metrov tesne nad bránku Ruia Patrícia. Gólman "Seleccaa" zachránil svoje mužstvo v 75. min po Giroudovej krížnej strele k ľavej žrdi.

O päť minút neskôr si konečne zachytal aj francúzsky kapitán Lloris - najskôr s námahou vyrazil Naniho center a vzápätí si poradil aj s "nožničkami" v podaní Quaresmu. Aj Francúzi sa usilovali strhnúť víťazstvo na svoju stranu, v 84. min sa prudkou aj presnou strelou z diaľky prezentoval aktívny Sissoko, Rui Patrício bol na svojom mieste, teda v tej chvíli pri pravej žrdi.

"Smrteľnú ranu" mohol Portugalsku zasadiť striedajúci útočník Gignac - v nadstavenom čase druhého dejstva si po kolmici skvele zasekol Pepeho a ocitol sa sám pred Ruiom Patríciom, loptu však poslal povedľa protivníka len do pravej žrde.

Predĺženie

V úvodnej pätnásťminútovke predĺženia zaujala najskôr aktivita hlavného arbitra Clattenburga, ktorý v priebehu troch minút zdvojnásobil počet hráčov napomenutých žltou kartou na šesť. Najväčšia príležitosť prvej pridanej časti prišla v jej závere - hlavičku Portugalčana Édera po rohovom kope zastavil Lloris pred bránkovou čiarou.

V 108. min ešte Portugalčania neotvorili skóre - Raphael Guerreiro napálil z priameho kopu do brvna - o minútu neskôr sa však už dočkali. Striedajúci Éder si prevzal loptu, prenikol do stredu poľa a spoza šestnástky strelou k pravej žrdi prekonal Llorisa - 1:0.

Zaskočení Francúzi sa už nezmohli na odpoveď, Portugalsko sa tak dočkalo prvého triumfu na ME v histórii.

Finále ME vo futbale: Portugalsko - Francúzsko Fanúšikovia 'Les Bleus' pred finálovým zápasom ME vo futbale 2016 medzi Francúzskom a Portugalskom. Paríž, 10. júl 2016. Foto: SITA/AP

Finále ME vo futbale: Portugalsko - Francúzsko Pohár pre vítaza majstrovstiev Európy vo futbale pred finálovým zápasom medzi Portugalskom a Francúzskom. Paríž, 10. júl 2016. Foto: SITA/AP

Finále ME vo futbale: Portugalsko - Francúzsko Fanúšikovia pred finálovým zápasom ME vo futbale medzi Portugalskom a Francúzskom. Paríž, 10. júl 2016. Foto: SITA/AP

Vizitky finalistov XV. majstrovstiev Európy vo futbale:

PORTUGALSKO

Názov federácie a rok jej založenia: Portugalská futbalová federácia (FPF) / 1914
Prezývka reprezentácie: A Seleccao (Výber), Seleccao das Quinas (Výber piatich štítov), Európski Brazílčania
Hlavný tréner reprezentácie: Fernando Santos
Kapitán reprezentácie: Cristiano Ronaldo
Najväčšie hviezdy reprezentácie: Cristiano Ronaldo, Pepe (obaja Real Madrid / Šp.), Nani (Fenerbahce Istanbul / Tur.)
Najviac gólov v reprezentácii: Cristiano Ronaldo (61)
Najviac štartov v reprezentácii: Cristiano Ronaldo (132)
Pozícia v rebríčku FIFA:8.
Počet doterajších účastí na ME: 7 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Najväčší doterajší úspech na ME: 2. miesto (2004)
Postup na ME 2016: priamo ako víťaz kvalifikačnej I-skupiny
Posledné vystúpenie na ME: 2012 - účasť v semifinále
Najväčšie úspechy: 2. miesto na ME (2004), semifinalista ME (1984, 2000, 2012) / 3. miesto na MS (1966), 4. miesto na MS (2006)

FRANCÚZSKO

Názov federácie a rok jej založenia: Francúzska futbalová federácia (FFF) / 1919
Prezývka reprezentácie: Les Bleus (Modrí), Equipe Tricolore (Trojfarební)
Hlavný tréner reprezentácie: Didier Deschamps
Kapitán reprezentácie: Hugo Lloris
Najväčšie hviezdy reprezentácie: Antoine Griezmann (Atlético Madrid / Šp.), Paul Pogba (Juventus Turín / Tal.), Dimitri Payet (West Ham United / Angl.)
Najviac gólov v reprezentácii: Thierry Henry (51)
Najviac štartov v reprezentácii: Lilian Thuram (142)
Pozícia v rebríčku FIFA: 17.
Počet doterajších účastí na ME: 9 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Najväčší doterajší úspech na ME: víťaz (1984, 2000)
Postup na ME 2016: automaticky ako organizátor
Posledné vystúpenie na ME: 2012 - účasť vo štvrťfinále
Najväčšie úspechy: víťaz ME (1984, 2000), semifinalista ME (1996), 4. miesto na ME (1960) / víťaz MS (1998), 2. miesto na MS (2006), 3. miesto na MS (1958, 1986), 4. miesto na MS (1982)