Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

31. júla 2016

VIDEO: Liečivé huby rastú i na Slovensku, na liečbu ich využívame máloPodľa Kanovského priaznivé účinky na zdravie človeka však majú aj také huby, ktoré sú jedlé a vyskytujú sa v slovenskej prírode.Zdieľať
VIDEO: Liečivé huby rastú i na Slovensku, na liečbu ich využívame málo

Tradičná čínska medicína v značnej miere využíva liečivé huby, ktoré však rastú aj na Slovensku. Len ich zatiaľ vo väčšej miere nevyužívame na liečbu alebo prevenciu rôznych chorôb tak intenzívne ako v Číne a ďalších ázijských krajinách. Hoci huby a hubárčenie má u nás veľké tradície. Tvrdí to poradca zdravého životného štýlu Martin Kanovský z Novej Vsi nad Váhom, ktorý vo svojej ambulancii v susednej obci Kočovce svojim klientom pri zdravotných problémoch často odporúča liečivé huby.


Tradičnú čínsku medicínu študoval na Karlovej univerzite v Prahe a potom absolvoval aj štúdium a stáž na klinike v čínskom meste Tianjin. Uprednostňované sú predovšetkým huby rastúce na dreve. „Hubou číslo jedna a najvýznamnejšou liečivou hubou je aj u nás rastúca huba lesklokôrovka hnedočervená (Ganoderma lucidum – pozn. TASR), ktorú tam nazývajú hubou večnej mladosti. Nie je to prehnané, pretože priaznivo pôsobí na pečeň, ovplyvňuje tvorbu červených aj bielych krviniek a kostnej drene. Takže keď podporujeme pečeň, prakticky regenerujeme celé telo a predchádzame tak starnutiu. Je to inak tvrdá huba s typickým lesklým, akoby nalakovaným klobúkom, takže sa nedá konzumovať v neupravenom stave. Robia sa z nej výluhy, vrátane alkoholických, alebo sa melie na biomasu, uparí sa a pridáva sa do rôznych pokrmov, v Číne aj do kávy, čaju, do krémov, ba aj zubných pást,“ prezradil Kanovský.

VIDEO: Liečivé huby najviac využívajú v Číne, ale rovnaké rastú aj na Slovensku


V čínskej medicíne sa využívajú stovky ďalších druhov liečivých húb. Takou je napríklad uchovka bazová (Auriculária auricula – júdae), známa aj ako „judášovo ucho“. Túto chrupavkovitú hubu bežne používajú pri príprave jedál v čínskych reštauráciách. „Je to huba, ktorá ma takisto vplyv na výmenu krvi aj po úrazoch, pomáha pri liečbe hemoroidov, rozpúšťa tromby a pomáha pri liečbe zápalov. Takisto ma priaznivé účinky pri znižovaní cholesterolu. Ale takých húb, ktoré sa v Číne využívajú, sú stovky. Mnohé majú protirakovinové účinky a dajú sa aj umelo pestovať. Napríklad takisto dôležitou liečivou hubou je shiitake, po slovensky húževnatec jedlý (Lentinula edodes – pozn. TASR). Má pritom príjemnú chuť a možno ju bežne konzumovať. Jej najväčším pestovateľom je okrem Číny aj Japonsko, Južná Kórea a Taiwan. Podporuje imunitný systém človeka a klinické pokusy preukázali aj jej protinádorové schopnosti,“ upozorňuje Kanovský.

Odporúča však aj hubu, ktorá bežne rastie na Slovensku a je jedna z mála, ktoré sa aj u nás bežne pestujú. Je to hliva ustricovitá (Pleurotus ostreatus) a jej príbuzné druhy, kotúčová, buková, dubová, lievikovitá, u ktorých sa takisto preukázali liečivé účinky, najmä pri liečbe niektorých civilizačných chorôb a chorôb tráviaceho traktu.

Podľa Kanovského priaznivé účinky na zdravie človeka však majú aj také huby, ktoré sú jedlé a vyskytujú sa v slovenskej prírode, ako je sírovec obyčajný, trsovnica lupeňovitá, plamienka zimná, rôzne druhy pečiarok aj bežne zbierané hríbovité huby. „Rôzne prípravky s výťažkami húb sa v poslednom období odporúčajú ako výživové doplnky,“ uzavrel Kanovský.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Potíte sa priveľa? Tu je dôvod, prečo a čo môžete robiť (29. 7. 2016)
 Stačia vám obyčajné palety a na dvore postavíte super bazén (28. 7. 2016)
 Tu sú dôvody, prečo by sme mali ďatle zaradiť do jedálnička! (26. 7. 2016)
 Slováci cestujú na dovolenky autom, musia poznať predpisy (25. 7. 2016)
 Pivo ako prevencia rakoviny (24. 7. 2016)
 Vedci zistili neuveriteľnú schopnosť kokosového oleja (21. 7. 2016)
 RADÍME: Uši treba po plávaní vysušiť, inak môže vzniknúť zápaliť (20. 7. 2016)
 RADÍME: Stratu či krádež dokladov nahláste miestnej polícii (6. 7. 2016)
 RADÍME: Do Chorvátska môžete ísť aj so psom, musí mať však vlastný pas (4. 7. 2016)
 Video: Ako pomocou dvoch spiniek otvoríte zámok (3. 7. 2016)nasledujúci článok >>
Seriál Hra o tróny sa skončí ôsmou sezónou
<< predchádzajúci článok
Objavili najstaršie dôkazy rakoviny u predchodcu človeka

VIDEO: Liečivé huby rastú i na Slovensku, na liečbu ich využívame málo - diskusné fórum čitateľov