Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. marca 2018

Video: Prokurátor Špirko obvinil ministra Kaliňáka, že nariadil jeho diskreditáciu a podáva trestné oznámenieProkurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko podá v najbližších dňoch trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) za snahu o diskreditáciu jeho osoby.Zdieľať
Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák.

 

Uviedol to vo štvrtok v tlačovom vyhlásení s tým, že vyzval všetkých policajtov, vyšetrovateľov a príslušníkov silových rezortov, ak majú podobnú skúsenosť, aby prehovorili a obrátili sa na Generálnu prokuratúru SR.

„Chcem, aby boli preverené všetky skutočnosti a dôvody toho, prečo som bol takpovediac účelovo stíhaný, za činy, ktoré sa nepotvrdili. Podávam preto trestné oznámenie na pána Kaliňáka,“ uviedol Špirko.

 

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko zverejnil závažné podozrenia voči ministrovi vnútra a podáva naňho trestné oznámenie pre sabotáž. Urobil tak pred budovou Úradu špeciálnej prokuratúry vo štvrtok o trinástej hodine. 

Špirko je prokurátor, ktorý dozoroval obchodovanie Ladislava Bašternáka s Robertom Kaliňákom a aj daňové podvody. Jeden z podvodníkov – Ľuboš Varga mu povedal o vážnych podozreniach z korupcie na ministerstve vnútra. Následne Špirka NAKA dvakrát obvinila z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Pred niekoľkými dňami disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry definitívne potvrdila, že Špirko sa ničoho nedopustil a oslobodila ho spod všetkých obvinení.

Prokurátor sa tak deň pred veľkou demonštráciou na Námestí SNP rozhodol zverejniť informácie, ktoré mu povedal daňový podvodník Varga a ktoré spísal v trestnom oznámení. Doteraz tieto informácie neboli verejné.

„Vyhlásenie robím na základe vlastného rozhodnutia a toho, že som slobodný človek,“ povedal na úvod Špirko. Hovorí, že jeho príbeh začína vtedy, keď Varga požiadal v súvislosti s jeho vlastným trestným stíhaním pre daňové podvody o stretnutie s prokurátorom a prejavil záujem oznamovať skutočnosti z verejného života, ktorých bol svedkom.

„Išlo o dodávku sieťových komponentnov a technológii v pôsobností ministra vnútra,“ hovorí Špirko. 

Milióny pre Kaliňáka a Počiatka

„Táto osoba mi poskytla citlivé informácie, ktoré sa vzťahovali na vysokopostavených činiteľov tohto štátu a rozhodol som sa, že využijem poznatky, ktorými táto osoba disponuje. Došlo k spísaniu trestného oznámenia. Od tohto momentu sa stal z obvineného uznávaný svedok a z dozorujúceho prokurátora sa stal prokurátor dozorovaný.“

Špirko prípad asi tri týždne vyšetroval na vlastnú päsť, pretože nedôveroval polícii vzhľadom na to, že ju vedie Tibor Gašpar. Potom mu ale prípad zobrali a teraz nevie, čo s ním je a v akom je štádiu. Špirka obvinili v marci 2017.

Čo bolo v trestnomo oznámení?

„Tento svedok uvádzal a popísal konkrétne obchodné spoločnosti a osoby, ktoré sa zúčastnili tejto zákazky, nastavené vzťahy, ktoré fungovali pre ralizácii zákazky, hlavne finančné vzťahy.“

Varga popísal dve kľúčové osoby – istého Milana a osobu, ktorú nazýval Peňaženka. Špirko povedal, že Milana sa mu podľa neho podarilo stotožniť, ale nebude hovoriť jeho meno, lebo si tým nie je istý. 

Milan mal byť blízky človek ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra financií Jána Počiatka. „Pán Milan nezastupoval len ministerstvo, ale podľa jeho vyjadrenia riadil a dohliadal nad realizáciou týchto projektov v prospech osôb.“

Milan mal podľa Špirka blízko aj k úradu vlády – ku skupine informatizácie pre štátnu správu.

„Úlohou Peňaženky bolo zabezpečovať nakladanie s finančnými prostriedkami, ale aj ich legalizáciu v prospech ministra vnútra a ministra financií. Peňaženka pôsobila ako poradca na ministerstve, avšak jeho jedinou úlohou bolo spravovať tieto peniaze, ktoré pochádzali z provízií a tiež zabezpečovať vzťahy, ktoré sa týkali týchto osôb.“

Svedok podľa Špirka uviedol, že zo zákazky sa platili provízie v desiatkach percent. Popísal aj konkrétne čiastky, ktoré musel odovzdať – išlo o stá tisíce eur v rôznych splátkach „určené na odovzdanie Jánovi a Robovi“.

„Peňaženka prízvukovala, že za týmto obchodom  je Jano a Robo  – sú to ich peniaze. Ak by nezaplatil, dostal by sa do konfliktu s týmito osobami. Svedok sám označil, že v takomto prípade by to preňho znamenalo katastrofálne problémy.“

Špirko povedal, že išlo o takú schému peňazí, „na základe ktorej by sa vložené peniaze premenili na legálne peniaze pre Jána a Roba“. Na konci reťazca mala byť obchodná spoločnosť Forest, v ktorej vystupovali Kaliňák a Počiatek.

FoRest je firmou, ktorá funguje od roku 2000. Od roku 2009 ju vlastnia Robert Kaliňák a Ján Počiatek. V predmete činnosti má rôzne služby, vrátane reklamných a prevádzkovala sieť reštaurácií Steam & Coffee. FoRest mal podľa svojej oficiálnej účtovnej uzávierky v roku 2010 tržby mierne nad milión eur a vykázal plusový hospodárky výsledok vo výške 121-tisíc.

Podľa oficiálnych majetkových priznaní Kaliňák v roku 2010 okrem svojho ministerského platu zarobil 518 800 eur a nasledujúci rok 334 184 eur. Počiatkovo majetkové priznanie z webu parlamentu vymazali.

„Už táto naznačená schéma mi v úvode vyvracala tvrdenia ministra o pôvode peňazí, ktoré pochádzali z tejto spoločnosti,“ tvrdí Špirko. 

Celková suma peňazí, ktorá mala byť na základe zákazky získaná, bola podľa svedka v objeme 200 miliónov eur. 

Spoločnosti to prospeje

„Táto legalizačná schéma bola dochovaná, založil som ju do spisu a mala by sa nachádzať v tomto spise.“ Celá zákazka podľa oznamovateľa slúžila len na to, aby sa vytiahli peniaze pre Roba a Jána. 

Špirko sa pýta, z akého dôvodu voči nemu viedli stíhanie, dvakrát ho obvinili, zobrali mu osobné veci, prehľadali kanceláriu a sledovali jeho, aj jeho rodinu.

„Komu to malo prospieť?“ pýta sa. Špirko hovorí, že ho sledovali policajti a v blízkosti jeho domu sa pohybovali mohutní muži na motorkách. „Komu to mohlo prospieť? Dochádzam k vlastnému záveru, že aj tejto spoločnosť, pretože konečne môže pochopiť, ako sa riadi tento štát, kto ho riadi a v koho prospech.“

Špirko bol prokurátor osemnásť rokov a teraz podáva trestné oznámenie pre sabotáž na Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara, riaditeľa NAKA Petra Hraška a šéfa protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera. Špirko hovorí, že má podozrenie, že Kaliňák sám vydal pokyn na jeho zdiskreditovanie.

Video: Prokurátor Špirko odpovedá na novinárske otázky

 

„Tento štát mi nevie zabezpečiť ochranu a to len preto, že som spísal zápisnicu o trestnom oznámení a pretože som sa rozhodol vlastnou činnosťou takúto obzvlášť závažnú trestnú činnosť vyšetrovať. Môžete vymeniť vyšetrovateľa, zdiskreditovať prokurátora, ale nemôžete zničiť jedno – zničiť pravdu. Pravda je len jedna,“ povedal Špirko.

Prokurátor povedal, že zásah voči jeho osobe hodnotí ako zásah do jeho základných práv a slobôd jednotlivca. „Uvedená skutočnosť, pokiaľ sa preukáže, je zásahom do základov tejto republiky, do ústavného zriadenia.“

Celá jeho diskreditácia mohla podľa neho slúžiť len na to, aby sa kauza poriadne nevyšetrila.

Špirko vyzval všetkých ľudí, aby oznámili všetky podozrivé skutočnosti, o ktorých vedia. „Iba vaša ľahostajnosť a vaša apatia k veciam verejným dostala túto spoločnosť do stavu, v akom sa nachádza.“ Vyzval aj všetkých predstaviteľov bezpečnostných zložiek, aby nevytvárali alibi pre tých, „ktorí tento štát morálne, právne a hlavne ekonomicky devastujú“.

Špiriko povedal, že dnes ešte určite bude prokurátor a „neviem ako si moje vystúpenie vyhodnotia moji nadriadení“.

Viac podrobností uvedie v trestnom oznámení. „Svedok, ktorý bol priamo pri tom, je – mali tam byť prítomné aj iné osoby, otázka je určitej občianskej hodnoty týchto osôb, či sa rozhodnú potvrdiť túto verziu, alebo či u nich bude pretrvávať strach a obava.“


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Minister Kaliňák by mal podať demisiu, oznámili meno náhradníka na jeho funkcii (8. 3. 2018)
 R. KALIŇÁK: Na jednoznačnú výzvu MOSTA-HÍD SMER-SD jednoznačne odpovie (4. 3. 2018)
 B. BUGÁR: R. Kaliňák by mal odstúpiť z funkcie, ale konať musí Smer (1. 3. 2018)
 KALIŇÁK: Na odstúpenie treba v prvom rade nejaký dôvod (7. 6. 2017)
 VIDEO: Pred komplexom Bonaparte protestovali tisícky ľudí (20. 6. 2016)
 R. KALIŇÁK: Obvinenia voči mne sú vymyslené (19. 6. 2016)
 KALIŇÁK: Voľba Radičovej je dobrý marketingový ťah (28. 2. 2010)
 OPOZÍCIA: Kaliňák zlyhal ako manažér a právnik (29. 1. 2010)
 KALIŇÁK: Reči o čínskych agentoch sú smiešnou špekuláciou (19. 6. 2009)
 Kaliňák by mal vysvetliť otázky okolo firmy Pramacom (5. 12. 2007)nasledujúci článok >>
Tillerson: Hovoriť o rokovaniach s KĽDR je veľmi predčasné
<< predchádzajúci článok
Legendárny Oregon i slovenskí Acoustic Colours vystúpia v Bratislave už budúci týždeň

Video: Prokurátor Špirko obvinil ministra Kaliňáka, že nariadil jeho diskreditáciu a podáva trestné oznámenie - diskusné fórum čitateľov