Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

04. septembra 2010

Vietor vyvrátil v Tatrách viac ako 7 000 stromovSilnému vetru z konca týždňa podľahlo na území Tatranského národného parku (TANAP) v správe Štátnych lesov TANAP viac ako 7 000 stromov. ...Zdieľať
ilustracne foto Ilustračné foto

Foto: SITA/Dušan Hein
POPRAD 4. septembra  - Silnému vetru z konca týždňa podľahlo na území Tatranského národného parku (TANAP) v správe Štátnych lesov TANAP viac ako 7 000 stromov. „Najhoršia situácia je v ochrannom obvode Podbanské, kde náporu vetra neodolalo približne 4 000 stromov a v ochrannom obvode Štrbské Pleso, kde si lesníci budú musieť poradiť so spracovaním viac ako 1 300 polámaných a vyvrátených stromov,“ informoval námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP Pavol Fabian.

Značkované turistické chodníky v Tatranskom národnom parku zostali po vyčíňaní vetra na mnohých úsekoch zavalené. Prekážku vytvorili nielen suché stromy odumreté vplyvom lykožrúta, ale aj stromy nahnité a vyvrátené vetrom z plytkej, vodou rozmočenej pôdy. Vlastníci a správcovia územia už začali so spriechodňovaním zavalených chodníkov.

Hoci z celkového množstva zlomených a vyvrátených stromov spadnutých na turistické chodníky je podiel suchých, podkôrnym hmyzom zničených stromov zatiaľ pomerne nízky, Štátne lesy TANAP upozorňujú turistov na možnosť padania častí stromov na chodníky už pri slabšom vetre. Lesníci preto turistom odporúčajú vo veternom počasí prechádzať týmito úsekmi so zvýšenou opatrnosťou.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tonyho Blaira privítali v Írsku vajíčka a topánky
<< predchádzajúci článok
Medzi zranenými na Novom Zélande Slováci nie sú