18. októbra 2009

Víťazstvo žien SR v kvalifikácii ME 2010 nad Poľskom

Hádzanárky Slovenska zvíťazili v Hlohovci v nedeľňajšom stretnutí 6. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2010 nad Poľskom 32:28 (16:14). Zverenky trénera Ľubomíra Popluhára získali nielen prvé dva ...

HLOHOVEC 18. októbra (WEBNOVINY) - Hádzanárky Slovenska zvíťazili v Hlohovci v nedeľňajšom stretnutí 6. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2010 nad Poľskom 32:28 (16:14). Zverenky trénera Ľubomíra Popluhára získali nielen prvé dva dôležité body, ale zároveň si udržali šancu na vybojovanie jednej z dvoch miesteniek na šampionát do Dánska a Nórska. Reprezentantkám SR patrí v tabuľke 3. miesto s jednobodovým odstupom za vedúcim duom Čierna Hora - Rusko. Poľky sú bez bodu na poslednej 4. priečke. Kvalifikácia majstrovstiev Európy bude pokračovať až na budúci rok, Slovenky sa na prelome marca a apríla predstavia na horúcej pôde v Čiernej Hore (31. 3./1. 4.).

Výsledky - kvalifikácia hádzanárok o postup na ME 2010 - 6. skupina - nedeľa:
HLOHOVEC
Slovensko - Poľsko 32:28 (16:14)
Zostava a góly SR: Ž. Tóthová, Grandtnerová - Halásová 2, Trochtová, Stuparičová 5, Hodošková 1, Z. Janšáková 3, Súkenníková, Jakubisová 6, Pajtášová 4, Dubajová 5, P. Popluhárová 1, A. Tóthová 5, Beňušková
Najviac gólov za Poľsko: Kudlaczová 7/1, Wagová, Byzdrová, Guniová a Wilamowská po 4, Dworaczyková 4/2
pok. hody: 0 - 4/3, vylúčené: 3 - 3, rozhodovali: Jurinovič a Mrvica (obaja Chorv.), 500 divákov

So Slovenkami hrali v úvode dvakrát aj žrde, čo využili na získanie vedenia 2:0. Kvalitná obrana a úspešné zakončovanie v útoku priniesli Slovenkám v 8. min náskok 5:2. Poľky sa však postupne rozohrali a po premenenom pokutovom hode ich ústrednej postavy Kudlaczovej bolo po štvrťhodine hry vyrovnané 7:7. V 20. min mali reprezentantky SR opäť mierny náskok (10:8), no súperovi sa o tri minúty neskôr podarilo prvýkrát v zápase nakloniť skóre na svoju stranu (12:11). Záver I. polčasu však vyšiel zverenkám trénera Ľubomíra Popluhára, ktoré využili presilovku a troma gólmi v rade otočili výsledok na 16:14. Po prestávke opäť zužitkovali početnú výhodu a v 35. min sa odpútali na štyri góly (19:15). To však nebol koniec. Keď Stuparičová v 42. min upravila už na 25:19, poľský tréner si zobral oddychový čas. Hráčkam v červených dresoch to pomohlo a v 50. min prehrávali už len 24:27. Poľky sa však vzápätí dopustili viacerých nepresností a pripravili sa o možnosť zdramatizovať duel. Slovenky aj zásluhou brankárky Ž. Tóthovej vedenie (najvýraznejšie 32:25) z rúk nepustili a napokon zvíťazili 32:28.

Hlas:
Ľubomír Popluhár (tréner SR): "Hrali sme viac oduševnene a lepšie v obrane ako súper. Darila sa nám aj hra v postupnom útoku a streľba z vonku, čo ma potešilo. Pre nás to bol veľmi dôležitý zápas. Keby sme prehrali, naše postupové šance by boli minimálne. Som rád, že sme to zvládli a zvíťazili. Naše šance nie sú zatiaľ veľmi vysoké, ale nádej na účasť na ME stále žije."