Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. decembra 2018

Viva la película štartuje thrillerom R. Arévala Neskoro na hnevV bratislavskom kine Mladosť sa vo štvrtok začne filmová prehliadka Viva la película! Piaty ročník ponúkne divákom pestrú mozaiku snímok, ktoré priblížia aktuálne ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
 
Bratislava 6. decembra (TASR) - V bratislavskom kine Mladosť sa vo štvrtok začne filmová prehliadka Viva la película! Piaty ročník ponúkne divákom pestrú mozaiku snímok, ktoré priblížia aktuálne spoločenské témy a zároveň predstavia tvorbu zaujímavých osobností španielskeho filmu. V rámci profilu to bude tvorba španielskeho herca a režiséra Raúla Arévala. "Urobíme si štyri filmové zastávky na jeho ceste od všestranného televízneho a filmového herca až k vlastnému režisérskemu debutu Neskoro na hnev, ktorý sa stal filmovou udalosťou minulého roka v Španielsku," TASR informovala Katarína Zubácka zo španielskeho veľvyslanectva v Bratislave, ktoré prehliadku organizuje spolu s občianskym združením J. K. Myšľanov.


Viva la película ponúka divákom osobitý pohľad na kinematografiu Pyrenejského polostrova. Tematické filmové putovanie ich prevedie životnými cestami rôznorodých hrdinov, ktorí sa v dobrovoľnom, vynútenom, vysnívanom či romantickom exile pokúšajú objaviť to najpodstatnejšie. Najprv ale musia prekonať odlúčenie, neskúsenosť, nepochopenie, ale aj strach o životy najbližších. Igor Novotný z OZ J. K. Myšľanov dodáva: "Pestrá ponuka je zostavená tak, aby si na svoje prišli milovníci náročnejších filmov, ale aj tí, ktorí obľubujú ľahší žáner."

Filmy sa premietajú so slovenskými titulkami. Vstup je zdarma, s výnimkou otváracej snímky. Tou je práve film Neskoro na hnev (Tarde para la ira), civilne natočený revenge thriller. Ide o príbeh, ktorého hlavným hnacím motorom je túžba po pomste. Naberá nečakané rozmery a narúša pokojný život niekoľkých ľudí okolo jedného obyčajného baru. Námetom je podľa poznámok režiséra jednoduchá úvaha: Keby niekto niekedy ublížil mojej rodine, zabil by som ho bez váhania? Sám Arévalo o filme hovorí: "Neskoro na hnev je dramatický thriller vychádzajúci priamo z môjho vnútra. Nenávisť, zlosť, potláčaný hnev sú problémy, ktoré ma bytostne zaujímali. Jednou z výziev bolo vykresliť všetko s čo najväčším realizmom. Hovoriť o násilí z môjho pohľadu suchom, surovom, drsnom násilí, o takom, aké je prítomné aj v živote." Snímka získala štyri národné ceny Goya 2017 vrátane ocenenia za najlepší film, herca vo vedľajšej úlohe, začínajúceho režiséra a pôvodný scenár. Na svojom konte má 22 ďalších filmových dien.

Raúl Arévalo sa ako herec predstaví v tituloch Mokrina (2014, r. Alberto Rodríguez), TmavomodráTakmerČierna (2006, r. Daniel Sánchez Arévalo) i vo filme Rozkoš v oblakoch (2013, r. Pedro Almodóvar).

Prehliadka v Bratislave potrvá do 9. decembra. Piaty ročník obohatia Ozveny Viva la película 2017. Dva filmy z predchádzajúceho ročníka, Aj dážď a V každej ruke pištoľ, poputujú od 5. do 15. decembra aj do iných slovenských miest, v ktorých sa nachádzajú slovensko-španielske bilingválne sekcie gymnázií. "V Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach budú projekcie určené aj pre verejnosť a v Nitre, Novom Meste nad Váhom a Trstenej pre študentov bilingválnych gymnázií. Aj v týchto mestách je vstup na projekciu zdarma," uzavrela Zubácka.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KINO NOVINKY TÝŽDŇA: Do plaviek! a Smrteľné stroje
<< predchádzajúci článok
IMT Smile predstavuje videoklip k pesničke Čo všetko sa môže stať

Viva la película štartuje thrillerom R. Arévala Neskoro na hnev - diskusné fórum čitateľov