Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. októbra 2006

Vláda išla v štátnom rozpočte nadorazVláda zostavila štátny rozpočet na rok 2007 nadoraz a môže mať problémy pri napĺňaní daňových príjmov, myslí si europoslanec za ĽS-HZDS Sergej Kozlík. Vyššie príjmy z daní, s ktorými ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) - Vláda zostavila štátny rozpočet na rok 2007 nadoraz a môže mať problémy pri napĺňaní daňových príjmov, myslí si europoslanec za ĽS-HZDS Sergej Kozlík. Vyššie príjmy z daní, s ktorými kalkuluje vláda, považuje za najväčšie riziko predkladaného návrhu. "Rozpočet je v svojich zámeroch veľmi ambiciózny, ale samozrejme aj nadoraz a veľmi rizikový," zhodnotil podobu rozpočtu v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy. Napätá bude podľa neho aj výdavková strana, kde panujú veľké očakávania. Kozlík skonštatoval, že vláda nebude môcť pridať všetkým a plnenie predvolebných sľubov musí sprevádzať šetrenie. Mnohé rezorty nedostanú ani toľko ako v roku 2006, upozornil. "Plnenie sľubov je podriadené základnému zámeru - usporiť, dodržať základné fungovanie rozpočtových predpokladov a zabezpečiť predpoklady na zavedenie eura," dodal.

Poslanec Smeru-SD Jozef Burian sa prepadu príjmov neobáva. Ak by však k výpadku rozpočtových príjmov došlo, vláda je podľa neho pripravená pristúpiť k ďalším škrtom, tak aby neohrozila plnenie maastrichtských kritérií. Odmietol tiež kritiku vlády, že vo výdavkoch uprednostnila málo efektívne poľnohospodárstvo na úkor väčšej podpory vzdelanostnej ekonomiky. Zníženie reálnych výdavkov do školstva, vedy a výskumu budú podľa Buriana kompenzovať peniaze z európskych fondov.

Podpredseda KDH Július Brocka je rád, že vláda v rozpočte nepristúpila k plneniu všetkých predvolebných sľubov, čo by rozvrátilo verejné financie. Ficova vláda má podľa Brocku viac peňazí na míňanie, pretože ťaží z ekonomického rozvoja, ktorý zabezpečila jej predchodkyňa. Za kľúčové považuje, či sa vláde podarí v rezortoch, kde výdavky rástli najviac - zdravotníctvo, poľnohospodárstvo - zabezpečiť efektívne využitie týchto zdrojov.

"Vláda ide, čo sa týka deficitu, zodpovednou cestou," skonštatoval hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Očakáva preto, že rýchly rast hospodárstva bude v najbližšom období pokračovať pri súčasnom posilňovaní koruny
SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Novými členmi predsedníctva KDH Čarnogurský a Muránsky
<< predchádzajúci článok
Štát mal zvýšiť platby do zdravotníctva na celý rok

Vláda išla v štátnom rozpočte nadoraz - diskusné fórum čitateľov