Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. augusta 2006

Vláda má dohodu s cirkvami o registrovaných partnerstváchVláda podľa vicepremiéra Dušana Čaploviča neotvorí tému prijatia zákona o registrovaných partnerstvách homosexuálov, ak cirkvi neotvoria prijatie zmluvy o výhrade vo svedomí. "Tu máme ...Zdieľať

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - Vláda podľa vicepremiéra Dušana Čaploviča neotvorí tému prijatia zákona o registrovaných partnerstvách homosexuálov, ak cirkvi neotvoria prijatie zmluvy o výhrade vo svedomí.
"Tu máme istú dohodu. Nechceme otvoriť na jednej strane túto vec, tak ako oni na druhej strane nebudú od nás žiadať, aby sme otvárali zmluvu o výhrade svedomia. Takýto nepísaný konsenzus existuje," povedal dnes Čaplovič pre agentúru SITA. Podľa neho by vláda nerada spoločnosť znovu delila a traumatizovala rôznymi krajnými vyhláseniami z jednej alebo z druhej strany.

Aj keď ide podľa Čaploviča o nepodpísanú dohodu, vláda by radšej tému registrovaných partnerstiev neotvárala. "Myslím si, že to nepríde ani na program dňa. Aj cirkev si uvedomuje, že prioritou tejto spoločnosti je riešenie sociálnych otázok. Ale nebude sa napríklad otvárať ani otázka interrupcií. Tam ponecháme status quo, ktoré teraz existuje. Nebudeme do spoločnosti vnášať takéto krajné problémy," vyhlásil Čaplovič.

Čaplovič však zdôraznil, že sexuálne menšiny sú osobitný problém, ktorému sa nemôžeme vyhnúť. "Východisko, že čo je vytláčané, to neexistuje, je nesprávne. Marginalizácia, vytláčanie istej skupiny ľudí zo spoločnosti, je principiálne nebezpečné, pretože založí do budúcnosti situáciu, ktorá sa bude ťažko riešiť. Chceme vytvoriť priestor, aby sa na Slovensku začalo o tom diskutovať," povedal Čaplovič. Aj keď podľa neho sa nemusia urobiť nejaké legislatívne závery, ale "radšej bude o veciach diskutovať, ako mlčať".

Podpredseda vlády Čaplovič by však rád otvoril tému financovania cirkví, aby sa o tom diskutovalo. "Nieže sa to zavedie, ale diskutovať, aby na to veľké cirkvi nedoplatili a malé, aby nemali nedostatok peňazí, pretože tam musí štát zohrávať dôležitú úlohu," uviedol Čaplovič. Podľa neho, ak by sa téma financovania cirkví dotiahla, bolo by to dobre. "Len nie je to na štyri roky. Diskusiu musíme otvoriť. Musíme dostať stanoviská cirkví, ako si predstavujú financovanie. My cirkev v tomto prostredí potrebujeme. Viem si predstaviť jej zapojenie aj do rôznych misionárskych akcií a akcií, ktoré sa dotýkajú rómskej komunity," dodal Čaplovič.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Amerika zatiaľ vyčkáva na kroky kubánskej vlády
<< predchádzajúci článok
Ofenzíva v Libanone sa na niekoľko dní pozastaví