Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. septembra 2012

Vláda posúdi vznik nového druhu bezpečnostných služiebNa Slovensku by malo byť od začiatku budúceho roka možné prevádzkovať nový druh súkromnej bezpečnostnej služby - profesionálna cezhraničná preprava eurovej hotovosti cestnou dopravou. ...Zdieľať
vlada BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku by malo byť od začiatku budúceho roka možné prevádzkovať nový druh súkromnej bezpečnostnej služby - profesionálna cezhraničná preprava eurovej hotovosti cestnou dopravou.


V súčasnosti možno SBS-ky prevádzkovať len ako strážnu či detektívnu službu alebo odbornú prípravu a poradenstvo.

Ministri na stredajšej schôdzi vlády prerokujú návrh rezortu vnútra k zákonu o súkromnej bezpečnosti. Novelou sa do slovenskej legislatívy zavádzajú európske predpisy z novembra 2011 o profesionálnej cezhraničnej preprave eurovej hotovosti medzi členskými štátmi.


Pravidlá na udelenie povolenia

Povolenie na prevádzkovanie tejto služby bude vydávať ministerstvo vnútra, prevádzkovanie ostatných bezpečnostných služieb budú naďalej povoľovať príslušné krajské policajné riaditeľstvá.

Fyzickej osobe udelí licenciu ministerstvo vnútra ak ide o občana Európskeho hospodárskeho priestoru, ktorý dosiahol vek 21 rokov, je bezúhonný, spoľahlivý, zdravotne i odborne spôsobilý, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu a v posledných 24 mesiacoch vzorne vykonával prepravu peňažnej hotovosti – má teda už licenciu na prevádzkovanie strážnej služby.

Podmienkou bude tiež poistenie zodpovednosti za škodu pri prevádzkovaní SBS a držba vozidla určeného na prepravu mincí a bankoviek. Právnickej osobe udelia licenciu pri splnení rovnakých podmienok, pričom ich musia spĺňať všetci jej štatutárni zástupcovia.


Koniec hrozby nad SNSĽP

Nad Slovenským národným strediskom pre ľudské práva (SNSĽP) by po strede mala prestať visieť hrozba zániku, ktorá vznikla za predchádzajúcej Radičovej vlády. Kabinet posúdi návrh Úradu vlády SR na zmenu uznesenia, ktoré bývalá vláda prijala v júni 2011, keď sa na jej rokovaní hovorilo o činnosti a postavení tejto inštitúcie.

Vtedajší kabinet rátal s transformáciou alebo zánikom strediska a pre obe alternatívy chcel analýzu finančných a právnych dosahov. Teraz je na stole návrh, aby sa jedna z týchto úloh zrušila – teda už nebude potrebné pripraviť analýzu alternatívy, že stredisko zanikne a jeho úlohy prevezme verejný ochranca práv a Centrum právnej pomoci.

„Slovenská republika je viazaná medzinárodnou dohodou medzi vládou SR a Organizáciou Spojených národov o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Preto sa zodpovedné subjekty (Úrad vlády SR a MS SR) priklonili k zrušeniu úlohy B.2 z uznesenia č. 347/2011,“ uviedla začiatkom augusta pre agentúru SITA hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková.

Kabinet vymenuje v stredu aj nových členov rady vlády pre prevenciu kriminality a posúdi aj návrh dohody s Českou republikou, podľa ktorej naši západní susedia budú dočasne užívať časti nášho štátneho územia a majetok Slovenskej republiky, nachádzajúci sa na území Českej republiky.

Pozemky sú v katastrálnych územiach obcí Sudoměřice a Rohatec a mesta Skalica, kde plánujú predĺženie splavnosti vodnej cesty Otrokovice – Rohatec na hraničnom vodnom toku Radejovka (Radějovka).

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ropa zlacnela, cena zlata však stúpla
<< predchádzajúci článok
Pri Trebišove horel obrovský senník, hasil aj nakladač