Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. októbra 2019

Vláda prerokuje rodné čísla či návrh poskytnúť dvojmiliónový stimulZasadnutie vlády SR, archívna snímka.Zdieľať
Zasadnutie vlády SR, archívna snímka. Foto: TASR Radovan Stoklasa
Bratislava 9. októbra (TASR)) – Rodné čísla by mali postupne nahradiť identifikátory fyzických osôb. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý na stredajšie rokovanie vlády predloží ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD).


Tzv. základné identifikátory majú zvýšiť ochranu osobných údajov v informačných systémoch štátnej správy. Na identifikáciu fyzickej osoby mimo informačných systémov verejnej správy bude slúžiť bezvýznamový identifikátor, vytvorený zo základného identifikátora transformáciou zdrojovej a špecifickej časti. Tento údaj bude uvedený na dokladoch totožnosti.

Ďalší legislatívny návrh rezortu vnútra v programe rokovania sa týka novelizáce zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu. Úprava rozširuje okruh povinných osôb, na ktoré sa zákon vzťahuje a sprísňuje aj podmienky. Rovnako tak spresňuje prístup do registra konečných užívateľov výhod, pričom údaje o konečnom užívateľovi výhod budú verejne prístupné.

Kabinet bude rozhodovať i o dvojmiliónovom investičnom stimule pre nemeckého výrobcu športových automobilov Porsche na vybudovanie nového centra automatizácie a robotizácie automobilovej výroby v Hornej Strede. Firma plánuje investovať do roku 2020 minimálne 15,5 milióna eur a do roku 2023 by mala v Hornej Strede zamestnať 34 pracovníkov.

Vláda bude taktiež schvaľovať zmenu v platových tarifách pedagogických a odborných zamestnancov, ako aj učiteľov vysokých škôl, výskumných a vývojových zamestnancov, ktoré by sa mali od 1. januára 2020 zvýšiť o desať percent, v súlade s kolektívnou zmluvou.

V rámci informatívnych materiálov prerokuje kabinet i správu o plnení úloh vyplývajúcich z Aktualizácie Národnej rámcovej stratégie podpory sociálneho začlenenia a boja proti chudobe. Podľa štatistických údajov je rizikom chudoby či sociálneho vylúčenia ohrozených približne 872.301 ľudí (16,3 percenta z celkového počtu obyvateľov). Za desať rokov sa podarilo vymaniť z rizika chudoby alebo sociálneho vylúčenia približne 239.000 ľudí, čím sa podľa rezortu práce napĺňa národný cieľ na 140,4 percenta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
USA vyzvali Čínu, aby skončila s útlakom Ujgurov
<< predchádzajúci článok
Stred pracovného týždňa bude oblačný, prehánkam sa nevyhneme

Vláda prerokuje rodné čísla či návrh poskytnúť dvojmiliónový stimul - diskusné fórum čitateľov