Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2006

Vnímanie zdraženia po zavedení eura je podľa EK neopodstatnenéJasná väčšina obyvateľov eurozóny je spokojná s jednotnou európskou menou euro, tvrdí Európska komisia (EK). V prieskume verejnej mienky Eurobarometer až 68 % respondentov vyjadrilo spokojnosť s ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) - Jasná väčšina obyvateľov eurozóny je spokojná s jednotnou európskou menou euro, tvrdí Európska komisia (EK). V prieskume verejnej mienky Eurobarometer až 68 % respondentov vyjadrilo spokojnosť s eurom, uviedla EK na svojej internetovej stránke. EK dodala, že pocit medzi respondentmi, že zavedenie eura prinieslo zdraženie, nie je založený na faktoch. Inflácia v eurozóne sa pohybuje a stále pohybovala na úrovni tesne nad 2 %, argumentuje EK, podľa ktorej vnímanie všeobecného zdraženia po zavedení eura v januári 2002 má na svedomí špekulatívny rast cien len v niektorých sektoroch a v niektorých krajinách. Ľudia majú selektívne vnímanie a sú náchylnejší pozornejšie sledovať zvýšenia cien, kým zníženie cien v iných sektoroch, napríklad v elektronike, v IT sektore či v telekomunikačných službách, si až tak nevšimli, zdôrazňuje EK.

Podľa komisie je práve cenová stabilita jednou z hlavných výhod jednotnej meny. "Euro nám prinieslo úroveň inflácie a úrokových sadzieb, ktorá v mnohých krajinách nikdy predtým nebola taká nízka. Navyše nás ušetrilo kríz spojených s výmennými kurzami a špekulácií, ktoré predtým postihovali národné meny. Euro je stabilné a silné, zlacňuje náš dovoz vrátane ropy, vďaka nemu sa zvýšil obchod a investície v eurozóne, čím znižuje našu závislosť na okolitom svete. Zlacnilo a uľahčilo cestovanie, zvýšilo cenovú transparentnosť a tým aj konkurenciu," vyhlásil eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia.

EK uvádza, že mnohé z výhod menovej únie sú pre veľkú časť občanov neznáme, a preto je potrebné zvýšiť informovanosť o výhodách eura na celoeurópskej, ale najmä na národných úrovniach. "Nech ľudia vedia o týchto výhodách a profitujú na nich namiesto toho, aby používali euro ako obetného baránka," dodal Almunia. Z iného prieskumu, ktorý tento týždeň zverejnil francúzsky týždenník Le Pelerin vyplýva, že euro vníma negatívne 52 % Francúzov, kým pozitívne vníma jednotnú menu 46 % občanov krajiny. V Nemecku by podľa ďalšieho prieskumu opätovné zavedenie národnej meny marky preferovalo až 58 % ľudí.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Podľa guvernéra ČNB sú pravidlá pre prijatie eura zastarané (4. 1. 2007)
 V Slovinsku sa po zavedení eura sťažujú na zdražovanie (4. 1. 2007)
 Väčšina Nemcov považuje zavedenie eura za zlý nápad (3. 1. 2007)nasledujúci článok >>
Nezdaniteľná časť základu dane sa od januára zvýši
<< predchádzajúci článok
V Prahe muselo pristáť ruské lietadlo, na vine opitý pasažier

Vnímanie zdraženia po zavedení eura je podľa EK neopodstatnené - diskusné fórum čitateľov