Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. októbra 2019

Vo veku 88 rokov zomrel fotograf Miro GregorNa snímke zľava primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a ocenený Senior roka 2017 Miro Gregor v Bratislave 12. októbra 2017.Zdieľať
Na snímke zľava primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a ocenený Senior roka 2017 Miro Gregor v Bratislave 12. októbra 2017. Foto: TASR/Dano Veselský
 
Bratislava 20. októbra (TASR) – Vo veku 88 rokov zomrel v nedeľu v ranných hodinách fotograf Miro Gregor. TASR o tom informoval historik a teoretik fotografie Marián Pauer.


Rodák zo Žiliny fotografoval od roku 1950, ako grafický a obrazový redaktor pôsobil vo vydavateľstve Osveta v Martine a od roku 1963 v Bratislave, kde od roku 1973 pracoval ako slobodný fotograf. "Uznanie si získal najmä fotografickými aktmi s osobitým autorským rukopisom a krajinárskymi kompozíciami. Autorsky pracoval na celom rade obrazových publikácií, ktoré aj graficky upravil," poznamenal Pauer. Vyzdvihol napríklad knihy o Žiline, Bratislave, Slovensku a publikáciu Vlkolínec-Klenot svetového dedičstva.

Gregor bol iniciátorom a grafikom knihy jeho manželky Anny Gregorovej Fotografická tvorba – náčrt estetiky a teórie umeleckej fotografie vydanej v roku 1972. Jeho snímky sú v zbierkach viacerých galérií. V roku 2016 sa stal čestným občanom Žiliny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Kodani otvorili expozíciu slovenských hendikepovaných umelcov
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Karmen Pál-Baláž prichádza s novým singlom Púšťam ťa

Vo veku 88 rokov zomrel fotograf Miro Gregor - diskusné fórum čitateľov