03. septembra 2016

Volejbalistky môžu na majstrovstvách dosiahnuť historický výsledok

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 3. septembra (TASR) - Slovenské volejbalistky do 19 rokov zvíťazili v sobotu na ME v Nitre nad Nemeckom 3:2 a v nedeľu budú bojovať o konečné piate miesto proti lepšiemu z dvojice Bulharsko - Taliansko. V dramatickom dueli s Nemkami rozhodol o triumfe zvereniek trénerky Evy Kosekovej tajbrejk, ktorý Slovenky vyhrali 15:10.

Slovenské družstvo už teraz vyrovnalo doteraz najlepšie umiestnenie na ME tejto vekovej kategórie z roku 2010, v prípade nedeľňajšieho víťazstva by prepísalo históriu. Hráčkou zápasu bola univerzálka Karin Šunderlíková, ktorá nazbierala 33 bodov.
o 5.-8. miesto:
SLOVENSKO - Nemecko 3:2 (20, -19, 28, -18, 10)

Zápas trval: 127 minút. Rozhodovali: Popovič (Srb.) a Pindral (Poľ.), 300 divákov.

SR: Fričová 11, Šepeľová 2, Adamovičová 7, Šunderlíková 33, Sedláčková 2, Cigániková 3, libero Španková (Ramajová 2, Zimová 1, Šimková 8, Körmendyová 0, Tereňová 0). Trénerka: E. Koseková.

Nemecko: Agbortabi 11, Kästner 6, Köppen 8, Krause 12, Weidt 11, Orthmann 25, libero Dreblow (Lohmann 0, Klein 0, Lenz 1, Leweling 0). Tréner: J. Lindenmair.

Slovenky viedli v úvode 3:1, ale nemecké volejbalistky pri servise svojej najlepšej hráčky Orthmannovej otočili na 5:4. Na prvom technickom timeoute vyhrávalo Nemecko 8:5. Pri podaní kapitánky Sedláčkovej znížili domáce hráčky na 8:9. Potom Šunderlíková po dlhej výmene vyrovnala na 10:10 a Adamovičová dostala dobrým servisom naše opäť do vedenia 13:11. Slovenky výborne podávali, na druhom technickom timeoute viedli už 16:13 a pred koncovkou 18:15. Keď sa v útoku presadila Šunderlíková, bolo už 20:16. Nemky znížili na 19:20 a vrátili sa do boja o prvý set. Potom však dala jubilejné 20. eso na turnaji Fričová, ďalšiu loptu Nemky nedostali na druhú stranu a bolo 23:19 pre Slovenky. Záver setu domáce zvládli a prvý set vyhrali 25:20.

Do druhého dejstva vstúpili Slovenky výborne a pri podaní Sedláčkovej viedli 3:1. Potom dala eso Šunderlíková a bolo 7:4. Potom sa však slovenské volejbalistky zasekli v jednej rotácii a Nemky otočili na 14:9. Slovenky potom znížili z 11:17 na 13:17 a ešte bojovali o zisk setu. V závere ešte svitla nádej pri podaní striedajúcej Ramajovej a náskok Nemiek sa zmenšil na tri body - 17:20. Záver však vyšiel lepšie Nemkám, ktoré vyhrali druhý set 25:19.

V treťom dejstve mali lepší nástup nemecké volejbalistky a viedli 4:0. Slovenky po ese Fričovej znížili na 3:4. Potom pridala ese Adamovičová a bolo vyrovnané 5:5. Na technickom timeoute viedli Nemecko 8:6. Za stavu 6:9 vymenila trénerka Sloveniek nahrávačky a na ihrisko prišla Ramajová. Nemky mali navrch a postupne si vypracovali náskok 17:11. Pri podaní Cigánikovej znížili domáce hráčky na 17:21. Po útoku výborne hrajúce Šunderlíkovej a troch chybách Nemiek po dobrom servise Ramajovej Slovenky otočili na 23:22! V dramatickej koncovke odvrátili Slovenky štyri setbaly, kým si Slovenky vypracovali po Šimkovej ese svoj druhý, ten aj premenili a tretí takmer stratený set napokon vyhrali 30:28.

Vo štvrtom sete viedlo Nemecko 6:3, ale Ramajová blokom znížila na 6:7. Pri podaní Fričovej sa Slovenky dostali do vedenia 11:9, ale o náskok prišli a Nemecko po sérii bodov vyhrávalo 14:12. Slovenky potom po ese Sedláčkovej opäť vyrovnali, ale potom sa Nemky pri podaní Weidtovej utrhli a ovládli záver setu, ktorý vyhrali 25:18. Piaty set začali Slovenky výborne a po Šimkovej útoku a Adamovičovej bloku viedli 5:1. Potom dala eso Adamovičová a bolo už 7:2. Strany sa točili za stavu 8:3. Nemky znížili na 6:9 a trénerka Slovenska si zobrala timeout. Pomohol, pretože Nemky pokazili servis a potom sa presadila Fričová - 11:6. Záver už Slovenky nepustili, piaty set vyhrali 15:10 a zabojujú o 5. miesto.

Povedali po zápase
Eva Koseková, trénerka SR (zdroj svf.sk):
"Som veľmi šťastná, pretože si myslím, že sme odohrali ďalší fantastický zápas. Nevyhli sme sa slabším miestam v druhom a treťom sete, ale napokon sme dokázali v treťom otočiť skóre aj zo stavu 14:20 a ukázala sa morálna sila celého družstva. Dnes nám vychádzali aj striedania a dievčatá robili to, čo sme si povedali. Prízvukovala som hráčkam, že vyhrá ten, kto nebude hrať alibisticky. Aj po zlej nahrávke som ich nabádala, aby hrali agresívne, s rizikom a snažili sa loptu zložiť. Výborne sa chytila Karin Šunderlíková, podala skvelý výkon, výborne vystriedala Monika Šimková a páčilo sa mi, ako tím pracoval. Súpera sme tlačili servisom a som rada, že sme zdolali súpera, ktorý bol favoritom. Bola som dvakrát na juniorských a dvakrát na kadetských majstrovstvách Európy, ale tento tím urobil najväčší pokrok zo všetkých a to ma teší. Vyrovnali sme najlepší výsledok z roku 2010 a zajtra dáme v poslednom zápase o 5. miesto do toho všetko."