Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. januára 2013

Vrah ukrajinského novinára Gongadzeho dostal doživotieUkrajinský súd odsúdil v utorok bývalého vysokého predstaviteľa ministerstva vnútra na doživotie za vraždu investigatívneho novinára Gregorija Gongadzeho v roku 2000. Ako informoval ...Zdieľať
gongadze KYJEV 29. januára (WEBNOVINY) - Ukrajinský súd odsúdil v utorok bývalého vysokého predstaviteľa ministerstva vnútra na doživotie za vraždu investigatívneho novinára Gregorija Gongadzeho v roku 2000.


Ako informoval internetový portál Kyiv Post, bývalý šéf sledovacieho oddelenia ministerstva Olexyj Pukač sa k zabitiu novinára priznal s tým, že konal na príkaz vtedajšieho ministra vnútra Jurija Kravčenka.

Oblastný súd v Kyjeve ho tiež uznal vinným zo zneužitia právomocí.

Pukač súdu povedal, že od ministra Kravčenka dostal príkaz sledovať a zabiť Gongadzeho. V roku 2000 ho podľa obvinení uniesol, zadusil, odrezal mu hlavu a telo zakopal v lese neďaleko Kyjeva. Pukač tvrdí, že novinára zabiť nechcel. Opaskom ho údajne škrtil preto, aby sa priznal k spolupráci so zahraničnou tajnou službou.

Jeho smrť bola podľa Pukača "nehoda". Exminister Kravčenko, šéf rezortu vnútra z éry prezidenta Leonida Kučmu, v roku 2005 za záhadných okolností spáchal samovraždu.

Gongadze patril k najznámejším kritikom exprezidenta Kučmu. Preslávil sa predovšetkým po tom, ako založil internetový denník Ukrainska pravda a patril aj k tvrdým kritikom Kučmových autoritárskych praktík. V septembri 2000 po opustení priateľovho apartmánu v Kyjeve zmizol. O dva mesiace neskôr v lesoch neďaleko ukrajinskej metropoly našli jeho telo bez hlavy. Gongadzeho rodina a predstavitelia ukrajinskej opozície stále tvrdia, že skutočným objednávateľom bol pravdepodobne samotný exprezident Kučma

V roku 2010 udelili ukrajinské súdy trom policajtom tresty odňatia slobody vo výške 12 až 13 rokov za ich účasť na Gongadzeho vražde, objednávateľ zločinu však bol až doteraz neznámy.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kandidát na generálneho prokurátora sa zatiaľ neobjavil
<< predchádzajúci článok
Taliansko odškodní rodiny obetí pádu lietadla, oklepol súd