Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. decembra 2011

Vyše deväť miliónov eur bude stáť zavedenie systému platiebÚrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosť (ÚDZS) má na zavedenie DRG systému rozpočtované financie vo výške 9,2 mil. eur. To zahŕňa nielen zmluvnú cenu s nemeckým Inštitútom pre ...Zdieľať
nemocnica BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosť (ÚDZS) má na zavedenie DRG systému rozpočtované financie vo výške 9,2 mil. eur.


To zahŕňa nielen zmluvnú cenu s nemeckým Inštitútom pre úhradový systém v nemocniciach, ale aj vzdelávanie, materiálno-technické vybavenie, odborno-konzultačnú činnosť, mzdy, preklady či tlmočenie.

Financovanie zavedenia systému je podľa hovorkyne úradu Radoslavy Muchovej plánované z rozpočtu úradu, zo štátneho rozpočtu a z Európskeho sociálneho fondu.

Úrad zároveň dementuje správy, že náklady na zavedenie DRG systému predstavujú 10 % zdrojov celého systému.

"Na základe zahraničných skúseností ide o predpoklad navýšenia zdrojov v systéme verejného zdravotného poistenia, ktoré by boli potrebné v prvých dvoch rokoch po zavedení DRG v celom systéme verejného zdravotného poistenia, ústavná zdravotná starostlivosť z toho predstavuje asi tretinu, teda približne 120 mil. eur. Aká bude realita, bude otázkou politických rozhodnutí v nasledujúcom ," uviedla Muchová.

Úrad zároveň informoval, že odmieta spochybňovanie platnosti a účinnosti zmluvy, ktorú uzavrel s nemeckým Inštitútom pre úhradový systém v nemocniciach a ktorej predmetom je spolupráca pri vývoji a zavádzaní DRG systému na Slovensku. Ako podľa neho ustanovuje Občiansky zákonník, ak iný zákon ustanovuje povinné zverejnenie zmluvy, zmluva je účinná dňom nasledujúcim po dni jej zverejnenia.


"Úrad v záujme transparentnosti zverejnil zmluvu na webovej stránke úradu 19. decembra 2011, a to v takom rozsahu, aký mu umožňuje zmluvný záväzok s nemeckou stranou. Zmluva je uzavretá v súlade s princípmi medzinárodného súkromného práva a nezverejnenie ceny nemá vplyv na jej platnosť a účinnosť," objasnila hovorkyňa.

Video: Nemecký systém platieb prichádza na Slovensko

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Francúzsko potrebuje zázrak, aby si udržalo rating
<< predchádzajúci článok
Kríza eurozóny najviac ohrozuje strednú a východnú Európu

Vyše deväť miliónov eur bude stáť zavedenie systému platieb - diskusné fórum čitateľov