Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. mája 2011

Vyše polovica manažérov v ČR pripúšťa neetickosť v bizniseV Českej republike pripúšťa neetické konanie kvôli získaniu zákazky viac ako polovica českých manažérov. Vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu, ktorého výsledky ...Zdieľať
peniaze mena Ilustračné foto SITA/Ľudovít VaniherPRAHA 24. mája (WEBNOVINY) - V Českej republike pripúšťa neetické konanie kvôli získaniu zákazky viac ako polovica českých manažérov. Vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu, ktorého výsledky zverejnila spoločnosť Ernst & Young.


Zrejme aj preto požaduje prísnejší dohľad zo strany regulačných a štátnych orgánov až 83 % Čechov. Iba 6 % z nich si ale myslí, že regulačné orgány sú ochotné a schopné korupciu efektívne stíhať. Na rozdiel od Západoeurópanov ale verí tomu, že sa dobrá povesť firmy vyplatí, iba menej Čechov.

Celkom osem z desiatich opýtaných Čechov súhlasí, že korupcia je v zemi rozšírená. Európsky priemer je 62 %. Viac ako tretina oslovených zamestnancov veľkých európskych spoločností je ochotná kvôli zákazke ponúknuť úplatok, poskytnúť osobný dar či uhradiť nadštandardné náklady na reprezentáciu. V Európe sa možno s úplatkami v podnikateľskej sfére najpravdepodobnejšie stretnúť v Grécku (44 %) a Rusku (39 %). Naopak Nórsko (6 %) a Francúzsko (5 %) patria ku krajinám, kde sa upláca najmenej. V Českej republike je ochotný kvôli zákazke ponúknuť úplatok jeden z troch manažérov a 23 % všetkých opýtaných.
Zatiaľ čo 40 % všetkých európskych respondentov je presvedčených, že počas predchádzajúcich dvoch rokov, kedy svet zápasil s ekonomickou krízou, sa podvodom a korupcii darilo ešte viac, iba 20 % Čechov sa domnieva, že nárast korupcie súvisí s ekonomickou krízou.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Eurozóna údajne rokuje o predlžení splatnosti gréckeho dlhu
<< predchádzajúci článok
Euro sa zotavilo z dvojmesačného minima voči doláru

Vyše polovica manažérov v ČR pripúšťa neetickosť v biznise - diskusné fórum čitateľov