18. júla 2009

Výsledky sobotňajších stretnutí Corgoň ligy

Výsledky sobotňajších stretnutí 2. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže - Corgoň ligy: FK Senica - 1. FC Tatran Prešov 3:2 (2:1) Góly: 22. Belák, 44. Pavlovič, 56. Velický - ...

BRATISLAVA 18. júla (SITA) - Výsledky sobotňajších stretnutí 2. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže - Corgoň ligy:

FK Senica - 1. FC Tatran Prešov 3:2 (2:1)
Góly: 22. Belák, 44. Pavlovič, 56. Velický - 43. M. Penksa, 89. Ižvolt, ŽK: 42. Sláma, 60. Velický - 38. Vršajevič, 60. Hanek, 61. P. Kobylík, 84. Katona, rozhodovali: Hracho - Vindiš, Rendko, 2639 divákov

V historicky prvom domácom stretnutí Seničanov na Záhorí sa zrodilo aj prvé víťazstvo. Škoda len, že na premiére bolo aj vďaka upršanému počasiu menej divákov, ako sa pôvodne očakávalo. Úvod zápasu patril hosťom. V 5. min nebezpečne hlavičkoval Kobylík ponad bránku. Postupne prevzali opraty zápasu do svojich rúk Záhoráci. Nebezpečný bol Vrťov pokus, ktorý obrana stečovala na roh. Neskôr mal veľkú šancu Belák, ktorého vysunul Faldyna. Sám pred brankárom bol však neúspešný. V 22. min sa Seničania po prvý raz radovali z gólu v Corgoň lige. Po centri Pavloviča sa na prvej žrdi presadil Belák, keď využil svoju druhú veľkú šancu v zápase - 1:0. Nepríjemný bol aj Tesákov priamy kop. Senický tlak postupne zoslabol, záverečná päťminútovka patrila hosťom. Čistú gólovú šancu zahodil Penksa, Fišan výborne zasiahol. V 43. min Penksa z priameho kopu vyrovnal exportnou strelou do ľavého rohu Fišanovej bránky - 1:1. Prešovčania sa z remízového stavu dlho neradovali, o minútu sa strelecky presadil Pavlovič - 2:1.

Druhý polčas už nebol tak futbalovo kvalitný, čomu prispel aj náročný terén. Domáci sa viac zamerali na defenzívu. V 56. min im však vyšla pekná kombinačná akcia po osi Tesák - Belák - Velický, keď sa strelecky presadil posledný menovaný - 3:1. Domáci sa stiahli, viac bránili, hostia sa tlačili pred bránku. V 68 .min ešte mohol zvýrazniť vedenie Belák, v 75. min zase Faldyna, jeho hlavička išla tesne nad bránku. V závere Prešovčania výraznejšie pritlačili, výsledkom čoho bolo zníženie na rozdiel gólu - Ižvolt sa presadil strelou k žrdi - 3:2. Seničania si však vedenie udržali a tešili sa z historicky prvých troch bodov v Corgoň lige.

FK Dukla Banská Bystrica - MFK Košice 0:0
ŽK: 13. Gajdoš, 86. Turňa - 28. L. Janič, 44. J. Novák, rozhodovali: Kráľovič - R. Sluk, Petríček, 1621 divákov

V Banskej Bystrici sa začalo hrať na rozmočenom teréne za vytrvalého dažďa. Aktivitu mali v úvode domáci futbalisti. Hrozili najmä Ďuriš, Seye a M. Kuzma. Skóre však mohol otvoriť v 16. min hosťujúci Novák. Loptu poslal z priameho kopu z vyše 20 metrov, no kvôli teču skončila tesne vedľa žrde. Najväčšiu šancu v prvom polčase si vypracovali hostia. V 37. min Bašista zahral z polovice ihriska priamy kop, poslal dlhú loptu do šestnástky, kde si nabehol Novák, ktorý prehodil Boroša, no lopta skončila tesne nad brvnom. O tri minúty neskôr rozhodca Kráľovič nariadil po faule Janiča na Seyeho priamy kop Dukle, Gajdoš z vyše 20 metrov strieľal po zemi, no chorvátsky gólman v službách Košíc Schreng ukázal svoje kvality.

Aj v druhom polčase vytrvalo pršalo a terén sa stával ťažším. Aktivita Dukly neslávila úspech, pretože domáci futbalisti ťahali akcie zväčša po rozmočenom trávniku. V 60 min sa odhodlal k centru z pravej strany Michal Ďuriš, Schreng loptu iba vyrazil, no spoza šestnástky ju Pečovský neposlal do opustenej bránky. Na druhej strany sa predvádzal neúnavný Novák, ktorý v 69. min po prihrávke Karaša strieľal z pravej strany iba do bočnej siete. Ďalšie jeho brejkové situácie nedostali finálnu podobu, rovnako tak snaha Dukly bola neplodná. Až v nadstavenom čase prišiel gólový moment, keď domáci poslali dlhú loptu z vlastnej polovice až do šestnástky súpera. Seye si pracoval loptu, no vo vyloženej šanci nestihol v správnej chvíli zakončiť. Aj preto sa súperi rozišli so zaslúženou bezgólovou remízou.

MFK Dubnica nad Váhom - MFK Petržalka 0:0
ŽK: 19. Jánošík - 34. Hílek, 39. Burza, 90+ Konečný, rozhodovali: Sedlák - E. Weiss, Kubačka, 1180 divákov

Na rozmoknutom teréne obaja súperi rozohrali slušnú partiu. Oba tímy vstúpili do súťaže s pozmenenými zostavami, mnohí hráči sa ešte len spoznávajú. Najmä domáci ťažili zo spolupráce stredových hráčov L. Zápotoku, Grendela a Ľuptáka a hostia využívali streľbu z diaľky. Igaza nedokázal prekvapiť ani Tomčák v 30. minúte, kedy sa proti rozobranej domácej obrane ocitol v čistej šanci. O päť minút neskôr Ondrášova tvrdá strela ľavou nohou taktiež neohrozila hosťujúceho Jenča. Ľupták sa snažil zásobovať loptami hrotového útočníka domácich Fila, no ten proti pozornej obrane Petržalky v prvej polovici veľa možností nemal.

V druhej polovici sa striedalo tempo i réžia hry. Hostia postupne pridali na rýchlosti a ich hra získavala zreteľne navrch, no kombinácie sa končili neúspešným zakončením. Vyložené šance sa nepodarilo premeniť ani domácim, pričom ich mali hneď niekoľko. V 77. minúte najprv L. Zápotoka zblízka minul bránu a po ňom mohol prekonať Jenča Porázik a na dovŕšenie o minútu neskôr Grendel. V nadstavenom čase prihral Vavrík v poslednej akcii Grendelovi na hlavu, no lopta skončila len na bočnej sieti.

FC DAC 1904 Dunajská Streda - MFK Ružomberok 1:1 (1:0)
Góly: 23. Koejoe - 61. Zošák (z 11 m), ŽK: 67. N´Kendo - 29. Zošák, 63. Božok, 65. Sivčevič, 88. Pilár, rozhodovali: Pavlík - Csabay, Brendza, 3721 divákov

DAC nastúpil s troma novými akvizíciami, keď v útoku dostali šancu Koejoe z Innsbrucku a N´Kendo z Albacete a na ľavej strane obrany sa predstavil Litovčan Kazlaukas z Vetras Vilnius. Dunajskej Strede trvalo 20 minút, aby sa rozohrala. Dopomohol jej i šťastný zásah ostrieľaného Holanďana so surinanskými koreňmi, keď 34-ročný Koejoe dopravil pekným volejom Hassanov roh za Penksov chrbát s pomocou teča jedného z ružomberských obrancov. O štyri minúty neskôr vyšla pekná kombinačná akcia trojici Nikolič, N´Kendo, Halimi, keď posledne menovaný z 20 m prízemnou strelou testoval Penksovu pozornosť. Po tejto akcii sa usadil DAC na súperovej polovici a snažil sa naďalej o kombinačnú hru, ktorá bola korunovaná takmer druhým presným zásahom - Hassan vysunul N´Kenda, ten sa však zachoval sebecky, z uhla vypálil do ružomberského brankára a pred bránkou pritom nikým neatakovaný čakal na jeho prihrávku voľný Koejoe. V samotnom závere prvého polčasu najskôr podbehol Kukoľov center Novota, ale Lačného lavičku zmaril namiesto gólmana Adiaba. Rovnaký hráč však o dve minúty so svojou školáckou chybou ponúkol opäť Lačnému sólo na vyrovnanie, ale Novota tentokrát úspešne zakročil reflexívne nohou.

Po zmene strán vystupňovali obaja aktéri svoje útočné aktivity, hralo sa hore, dole. Zápas sa musel páčiť aj divákov. V 50. min Helísek unikol po pravej strane, ale jeho center minuli N´Kendo i Koejoe. V 53. min prvé menšie zaváhanie mladého českého zadáka Bodečeka ešte nevyužil Sivčevič, keď si z uhla nepresne obhodil Novotu. 61. min však už pred mladého predstopéra bola osudná, keď zbytočne fauloval na hranici šestnástky unikajúceho Pilára a nariadený pokutový kop poslal do ľavého horného rohu bránky ostrieľaný Zošák. V hektickom závere boli bližšie k víťazstvu domáci, ale aktívny a rýchlonohý Čech Helísek nenašiel po svojich únikoch po pravej strane správneho adresáta a Nikolič v závare mieril iba do bočnej siete.

Stretnutie FC Nitra - Spartak Trnava sa odohrá 19. júla v nedeľu o 17.30 h, stretnutie Slovan Bratislava - MŠK Žilina bolo preložené zatiaľ na neznámy termín.