05. februára 2008

Vysoké víťazstvo hokejistov Slovenska vo Švédsku

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v utorňajšom prípravnom stretnutí vo Västerase neďaleko Štokholmu nad domácim Švédskom prekvapujúco hladko 5:1.

VÄSTERAS 5. februára (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v utorňajšom prípravnom stretnutí vo Västerase neďaleko Štokholmu nad domácim Švédskom prekvapujúco hladko 5:1. Slováci zaznamenali najvyššiu výhru nad troma korunkami v histórii a po semifinále MS 2002 druhýkrát vyhrali na švédskej pôde. Vo Västerase sa im darí, v ABB Arene ešte neprehrali, v roku 2000 tam remizovali 2:2. Šuplerovci tak v tejto sezóne zdolali druhý tím z najlepšej európskej štvorky, v decembri vyhrali v Prahe nad Čechmi. V 25 vzájomnom zápase so Švédmi vyhralo Slovensko siedmykrát a upravilo skóre na 55:74. Severania síce otvorili v 3. min skóre pri presilovke presnou strelou Widinga, v 15. min však vyrovnal po prečíslení Skladaný a o 126 sekúnd neskôr poslal Slovensko do vedenia premiérovým gólom v reprezentácii pri treťom štarte Marcel Haščák. V druhej tretine s chuťou hrajúci Slováci súpera ešte viac zaskočili a Surový, Čiernik a Fabuš zvýšili na rozdiel 4 gólov. Slováci už v záverečnej tretine svoje hladké víťazstvo ubránili. Švédsko - Slovensko 1:5 (1:2, 0:3, 0:0) Góly: 3. Widing - 15. Skladaný, 17. Marcel Haščák (Róbert Petrovický), 30. Surový (Skladaný), 34. Čiernik (Róbert Petrovický, Surový), 38. Fabuš (Húževka) Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sorakangas (Fín.) - Carlman, Takula (obaja Švéd.) Zostavy: Švédsko: Liv (30. Larsson) - R. Jonsson, Frögren, Junland, Fernholm, Petrasek, S. Lindström, Akerman - Warg, Berglund, Brunnström - Weinhandl, Martensson, Videll - Klasen, Wallin, Fabricius - Widing, J. Davidsson, Thörnberg Slovensko: Križan - Ivan Majeský, Graňák, S. Hudec, Smrek, I. Ďatelinka, Vydarený, Sersen, Hruška - Čiernik, Róbert Petrovický, Surový - J. Kolník, Skladaný, Sejna - Fabuš, Húževka, Melichárek - Rudolf Huna, J. Mikúš, Marcel Haščák Slováci nezačali práve najšťastnejšie, už po 51 sekundách hry museli hrať po chybnom striedaní v oslabení. V 3. min išiel na trestnú lavicu za hákovanie aj Fabuš a Švédi mali 16 sekúnd výhodu presilovky o dvoch hráčov. Početnú prevahu využili až v čase, keď boli Slováci na ľade už štyria, dovtedy skvele chytal Križan. V 3. min svoj premiérový štart v národnom tíme oslávil gólom z kruhov Daniel Widing z Brynäsu, ktorý tvrdou strelou trafil medzi Križanove betóny. Severania mali optickú prevahu, v útočnom pásme boli nebezpeční, slovenský tím však veľmi pozorne bránil a podnikal rýchle kontry. Do dvoch dobrých príležitostí sa dostal Surový. V 15. min po prečíslení dvoch na jedného so Sejnom vyrovnal František Skladaný. Gól Slovákom pomohol, ožili a vytvárali si aj ďalšie príležitosti. V 17. min zamotal hlavu švédskej obrane skúsený Róbert Petrovický, našiel medzi kruhmi nepokrytého Marcela Haščáka a ten strelil prvý gól v reprezentácii - 1:2. Slováci boli potom ešte viac nebezpeční, šance Čiernika, Fabuša či Petrovického však zostali nevyužité. Druhá tretina sa už niesla v znamení slovenských hráčov, ktorí sa dostávali do ďalších gólových príležitostí. V 29. min opečiatkoval Ďatelinka pri presilovke len žŕdku, ale potom sekundu pred naplnením polovice duelu sa presadil Surový - 1:3. Švédi sa v týchto fázach pred Križana dostávali iba minimálne a smerom dopredu boli bezzubí. V 34. min sa dostali do ďalšieho prečíslenia Petrovický s Čiernikom a hráč nemeckého Kolína efektným bekhendom do hornej polovice bránky zvyšoval už na 4:1. Šuplerovi zverenci sa potom ubránili oslabeniu pri vylúčení Ďatelinku, po ktorom po ideálnej Húževkovej prihrávke piatykrát rozvlnil švédsku sieť Fabuš. V záverečnej tretine si slovenský tím svoj náskok bez problémov ustrážil. Výber spod Tatier sa ubránil aj trom švédskym presilovkám v rade, keď niekoľkokrát úspešne zasiahol Karol Križan. SITA