Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. júna 2010

Výstava architektov a študentov architektúryPočas dní architektúry ARCHDAYS 2010 sa v Galérii SVÚ v Bratislave (19. – 30. 5.) uskutočnila výstava 1. časti prác slovenských architektov a študentov architektúry, ...Zdieľať
architecturesk0509 projekt Foto: Design Slovakia BRATISLAVA 28. júna (WBN/PR) - Počas dní architektúry ARCHDAYS 2010 sa v Galérii SVÚ v Bratislave (19. – 30. 5.) uskutočnila výstava 1. časti prác slovenských architektov a študentov architektúry, registrovaných v celoštátnom dokumentačno-prezentačnom projekte, mapujúcom tvorbu slovenskej architektúry v rokoch 2005 – 2009. Výstava s názvom ARCHITECTURE.SK.05/09 – 1. úroda priblížila verejnosti prostredníctvom plagátov spolu takmer 100 diel a projektov stavieb všetkých druhov – od rodinných domov cez občianske stavby po exteriérové úpravy. Výstavu dopĺňala videoprezentácia GO EAST!, predstavujúca výber z tvorby 9 popredných architektonických kancelárií a ateliérov z východného Slovenska ako KOPA Košice, ARCHIMA Prešov, ARCHSTUDIO Poprad, G-Ateliér Gelnica a ďalší.


Počas trvania výstavy zasadala odborná výberová porota v zložení Ivan Gürtler, Martin Mašek, Imrich Pleidel, Ľubomír Závodný a Ľubica Fábri, ktorej úlohou bolo vybrať z vystavených prác reprezentatívnu kolekciu, určenú na putovnú výstavu a do publikácie. Z celkom 96 vystavených prác vybrala porota na ďalšiu prezentáciu 41 diel a projektov profesionálov a 17 prác študentov architektúry (celkom 27 registrovaných).

Projekt ARCHITECTURE.SK.05/09 pokračuje zberom prác v druhej časti s uzávierkou do 15. 9. 2010. Verejná prezentácia týchto prác na výstave s titulom ARCHITECTURE.SK.05/09 – 2. úroda a zasadanie výberovej poroty sa uskutoční 20. – 24. októbra v Bratislave počas dní dizajnu DESIGNDAYS 2010 v expozícii prehliadky DESIGN SALON na veľtrhu MODDOM (výstavisko Incheba, hala B stred). Po výbere reprezentatívnej kolekcie prác z tejto časti pripravujú organizátori putovnú výstavu vo viacerých mestách Slovenska a v zahraničí – predbežne v Prahe a vo Viedni. Vydanie súhrnnej publikácie je plánované na rok 2011.

Projekt ARCHITECTURE.SK.05/09 začalo realizovať združenie Design Slovakia začiatkom roku 2009 s cieľom systematicky a pravidelne dokumentovať a predstavovať súčasnú tvorbu architektúry na Slovensku. Kurátorka a manažérka projektu Ľubica Fábri: „Na Slovensku absentujú verejné komplexné prezentácie súčasnej architektúry, ktoré by pomáhali komunikovať tvorbu architektúry voči širšej verejnosti komplexne – v celom spektre jej rozsahu a rozmanitosti, a súčasne umožňovali otvorenú konfrontáciu a komunikáciu medzi tvorcami navzájom. Náš projekt nadväzuje na tradíciu salónov architektúry, ktoré sa na Slovensku konali na prelome 90. rokov minulého storočia a aké dlhodobo organizujú napríklad naši kolegovia v Česku. S rozdielom, že okrem celoplošného zberu a zverejnenia považujeme za dôležité aj selektovať a vyhodnocovať – s pomocou fundovanej odbornej poroty zostaviť reprezentatívnu kolekciu, ktorá predstaví tvorbu architektúry v čo najširšom zábere čo do spektra stavieb, autorov i regionálnej príslušnosti. V budúcnosti plánujeme realizovať pokračovania projektu každé dva roky. Študentské práce a práce autorov do 35 rokov, registrované v projekte za roky 2005 - 2009, automaticky postupujú do súťaže YAP.SK.2010 – Cena pre mladých architektov do 35 rokov, ktorá bude vyhodnotená v októbri 2010. Verím, že sa nám týmto podarí založiť tradíciu systematickej a pravidelnej podpory mladých talentov.“

Účasť na projekte ARCHITECTURE.SK.05/09 je podmienená aktívnym prístupom autorov, ktorí môžu do 2. časti projektu registrovať diela alebo projekty z rokov 2005 – 2009 do 15. 9. 2010 v siedmych rôznych kategóriách. Všetky registrované práce zverejňujú organizátori priebežne na www.designin.sk v rubrike architecture.sk. Paralelne prebieha aj dokumentačno-prezentačný projekt INTERIOR.SK, zameraný na mapovanie a propagovanie tvorby interiérov a dizajnu v SR – výstavu tvorby z rokov 2008 – 2009 plánujú organizátori taktiež na október 2010. „Založením tradície komplexného zberu, dokumentácie a prezentácie tvorby architektúry, interiérov a dizajnu v SR smerujeme k vytvoreniu virtuálneho múzea týchto disciplín. Množstvo prác a autorov, ktoré momentálne predstavujeme na internete tvorí solídne zdokumentovanú a rozsiahlu zbierku, ktorá sa môže stať základom depozitu budúcej zbierkovej a prezentačnej galérie súčasnej slovenskej architektúry,“ dopĺňa Ľubica Fábri, riaditeľka združenia Design Slovakia.

ARCHITECTURE.SK.05/09 – Slovenská architektúra v rokoch 2005 – 2009
Organizátori: Design Slovakia/DESIGN IN
Idea/koncept/kurátorstvo: Ľubica Fábri
Odborná výberová porota: Ivan Gürtler, Martin Mašek, Imrich Pleidel, Ľubomír Závodný, Ľubica Fábri
Sponzori projektu ARCHITECTURE.SK.05/09 – 1. úroda:
KORATEX, GIRA, HITECO, Sto, Techo, AP Media

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spacey uzavrel obsadenie komédie Horrible Bosses
<< predchádzajúci článok
Jan Kraus prechádza z Českej televízie do Primy

Výstava architektov a študentov architektúry - diskusné fórum čitateľov