Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. mája 2024

Vzťahy medzi Kyjevom a Belehradom sa zrejme otepľujú, Kuleba s Olenou Zelenskou prekvapivo navštívili SrbskoUkrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba s prvou dámou Olenou Zelenskou prekvapivo navštívili Srbsko. Návšteva v krajine, ktorá má ...Zdieľať
serbia_ukraine_30606 676x451 13.5.2024 (SITA.sk) - Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba s prvou dámou Olenou Zelenskou prekvapivo navštívili Srbsko. Návšteva v krajine, ktorá má priateľský postoj k Rusku, je znakom otepľujúcich sa vzťahov medzi Kyjevom a Belehradom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Prvá návšteva od začiatku invázie


Kuleba navštívil Srbsko prvý raz od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022. Počas návštevy Belehradu sa stretol s prezidentom Aleksandarom Vučićom a premiérom Milošom Vučevićom, v ktorého vláde je niekoľko proruských ministrov.

Úrad vlády neskôr zverejnil vyhlásenie o stretnutí ministrov, v ktorom uviedol, že „Srbsko sa zaviazalo rešpektovať medzinárodné právo a územnú celistvosť každého členského štátu Organizácie Spojených národov vrátane Ukrajiny“.

Kritika z Ruska


Krátko po rokovaní s Kulebom sa mal Vučević stretnúť s ruským veľvyslancom a mali spolu navštíviť veľký zásobník ruského plynu, ktorý sa dováža do Srbska. Agentúra AP poznamenala, že toto stretnutie je zrejme „naprávanie škôd“.

Zelenská sa v nedeľu prešla po Belehrade so srbskou prvou dámou Tamarou Vučićovou, čo sa stretlo s kritikou v Rusku. Ruská agentúra RIA Novosti zverejnila kritické komentáre čitateľov štátnych médií a napríklad jeden stretnutie označil za hanebné.


Srbsko vyhlásilo neutralitu v súvislosti s vojnou na Ukrajine a hoci odsúdilo ruskú agresiu, odmietlo sa pridať k sankciám voči Moskve a naďalej s ňou udržiava priateľské vzťahy. Srbské úrady opakovane popreli, že by ktorejkoľvek zo strán v konflikte poskytli zbrane, objavili sa však správy, že Srbsko dodalo Ukrajine zbrane prostredníctvom ďalších krajín. Tiež Ukrajine poskytlo humanitárnu a finančnú pomoc a Vučić, pod ktorého vládou sa Srbsko viac orientuje na Rusko a Čínu, sa aj neformálne stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na medzinárodných konferenciách.

Zdroj: SITA.sk - Vzťahy medzi Kyjevom a Belehradom sa zrejme otepľujú, Kuleba s Olenou Zelenskou prekvapivo navštívili Srbsko © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajinská brigáda tvrdí, že Rusom zostrelila útočný vrtuľník Ka-52
<< predchádzajúci článok
Minuloročný útok dronom na základňu ruských vrtuľníkov tesne minul Putina, Ukrajina vtedy o jeho prítomnosti nevedela