Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. februára 2009

Vzťahy SR a ČR sú podľa Klausa bez mráčikovDobrá úroveň vzájomných slovensko-českých vzťahov, ale aj situácia v Európe a dôsledky plynovej a ekonomickej krízy na SR a ČR, boli hlavnými témami rokovania prezidentov SR a ČR Ivana ...Zdieľať
BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Dobrá úroveň vzájomných slovensko-českých vzťahov, ale aj situácia v Európe a dôsledky plynovej a ekonomickej krízy na SR a ČR, boli hlavnými témami rokovania prezidentov SR a ČR Ivana Gašparoviča a Václava Klausa. Obaja prezidenti sa dnes oficiálne stretli na Pražskom hrade počas tradičnej poslednej zahraničnej cesty hlavy nášho štátu do Českej republiky. Ako na tlačovej besede po rokovaní uviedol prezident Českej republiky Václav Klaus, “nevidíme žiadne mráčiky na oblohe česko-slovenských, slovensko-českých vzťahov”. Verí, že k tomu pozitívne prispievajú aj tesné priateľské vzťahy prezidentov oboch krajín. Gašparovič ocenil pomoc Českej republiky počas nedávnej plynovej krízy. “Naše vzťahy sú ozaj na báze vzájomného porozumenia, pochopenia a pomoci”, či už ide o vzťahy medzi oboma štátmi alebo spoluprácu na medzinárodnej úrovni, povedal. Klausovi tiež poďakoval za to, že vždy našli spoločnú reč v rámci Visegrádskej štvorky (V4) ako aj na európskej a svetovej úrovni.


Václav Klaus pripomenul blížiaci sa koniec prvého prezidentského obdobia Ivana Gašparoviča. Až od svojho slovenského partnera sa dnes dozvedel, že podobne ako aj on počas kampane k vlaňajším voľbám českého prezidenta, čelí i Ivan Gašparovič bulvárnym informáciám. “To sú samozrejme veci absurdné a myslím, že nefér a veľmi zlé je, že deklasujú politickú kultúru v našej krajine a znepokojujú občanov,” povedal Klaus s tým, že kandidát na prezidenta sa s podobnými útokmi musí zmieriť, musí byť voči nim v súbojoch, akými sú prezidentské voľby, odolný. Ivan Gašparovič sa nad polemikami o jeho zdravotnom stave povznáša. “Dať sa do nejakého súboja, či už verbálneho alebo iného, v tomto čase nemá význam, pretože tento čas pred voľbami je vždy vyhradených aj pre tých, ktorí za tridsať strieborných napíšu hocičo,” povedal Gašparovič. "Ja neverím, že sa tomu usmievate. Ja by som vždy toho novinára, keby som ho v tú chvíľu, keď si niečo také úplne absurdné prečítam, uškrtil,” reagoval na slová slovenského prezidenta Klaus.

Hlavy oboch štátov neobišli ani tému zavedenia eura na Slovensku. Václav Klaus sa na tlačovej besede pochválil zástupcom médií, že od Ivana Gašparoviča dostal jedno slovenské euro. “Dostal som slovenské euro ako darček, tak mu tu robím reklamu,” povedal. “V tejto kríze vám to pomôže,” kontroval Gašparovič, na čo mu český prezident odpovedal slovami: “Mne to pomôže, len neviem, či to budem musieť zdaniť, napísať do darov, alebo nie.” Václav Klaus zas daroval nášmu prezidentovi jednu českú korunu.

V popoludňajšom programe jednodňovej oficiálnej návštevy sú rokovania s predsedom Senátu parlamentu ČR Přemyslom Sobotkom, českým premiérom Mirkom Topolánkom a s predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Miroslavom Vlčekom. Na záver návštevy Prahy si Ivan Gašparovič položením venca k pamätníku v Emauzoch uctí pamiatku československých legionárov, ktorí zahynuli počas prvej svetovej vojny. Slovenský prezident späť do vlasti priletí dnes podvečer, okolo 18:00.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Harabin nebude súhlasiť s redukciou vojenských súdov
<< predchádzajúci článok
Livniová stále verí vo víťazstvo

Vzťahy SR a ČR sú podľa Klausa bez mráčikov - diskusné fórum čitateľov