17. marca 2019

Windisch po bláznivej streľbe vyhral preteky s hromadným štartom

Nór Johannes Thingnes Boe

Nór Johannes Thingnes Boe Foto: TASR/AP
Östersund 17. marca (TASR) - Majstrom sveta v pretekoch s hromadným štartom sa stal vo švédskom Östersunde taliansky biatlonista Dominik Windisch. Na 15 km vzdialenosti finišovali za ním Francúz Antonin Guigonnat (+22,8) a Rakúšan Julian Eberhard (+23,3). V konečnej medailovej bilancii zvíťazilo Nórsko so zbierkou 5-3-1 pred Nemeckom 2-2-3 a Talianskom 2-2-1. Slovensko vďaka zlatu Kuzminovej v šprinte skončilo s bilanciou 1-0-0 na 6. mieste rebríčka úspešnosti.

Záverečná disciplína šampionátu, v ktorej Slovensko nemalo zastúpenie, bola aj o tom, či si J.T. Boe pripíše na MS piate zlato, vrátane troch štafetových, a zavŕši tak unikátnu sezónu, v ktorej dominoval aj v celkovom hodnotení Svetového pohára. Musel však zdolať olympijského víťaza v Pjongčangu M. Fourcada i ďalších, ktorí predtým potvrdili, že Nór nie je nezdolateľný a tiež robí chyby. Pred tromi rokmi na Holmenkollene už víťazný pocit na MS v tejto disciplíne poznal, pred dvoma rokmi ho zdolal jedine Nemec Schempp, ktorý už ukončil kariéru. J.T. Boe mal za sebou v 'masse' aj výnimočnú sériu dvoch triumfov a jedného druhého miesta v pretekoch SP tejto zimy, raz skončil pred ním Fillon Maillet.

Oproti pretekom žien sa počasie nezlepšilo a vyvolávalo aj otáznik, ako si na strelnici najlepší s ťažkými podmienkami, s intenzívnym snežením a vetrom, poradia. Úvodná streľba bola v podaní až 18-tich biatlonistov úplne presná, M. Fourcade i Fillon Maillet netrafili jeden terč, Iliev a Krčmář dokonca tri.

V druhej 'ležke' sa ešte 10-ti bezchybne strieľajúci zmestili do 14,8 sekundy a J.T. Boe opäť potvrdil svoju istotu pri mierení. Z jeho konkurentov mu odpadol hlavne Loginov s tromi trestnými okruhmi, M. Fourcade si zapísal ďalšie dva.

Tretia streľba v polohe stojmo bola pohrebiskom nádejí u viacerých a aj J.T.Boe musel dvakrát krúžiť na trestnom okruhu. Zaváhania využil najlepšie Garaničev, okrem neho už len druhý Christiansen a štvrtý Eder trafili všetky terče. J.T. Boe klesol na 5. priečku a od Garaničeva ho delilo 30,4 sekundy.

Pred záverečnou 'stojkou' viedol Garaničev pred J.T. Boem (+0,5) a Dollom (+19,4). V silnom vetre, až víchrici, štyroch chybách Rusa a nevídane až piatich Nóra sa odrazu na čele ocitol super strieľajúci Windisch a to s výrazným náskokom 15,3 sekundy pred Ederom a 17,2 pred Guigonnatom. Vo finiši už Talian dominoval, vo svojich 28 rokoch si pripísal na MS premiérový kov v kariére, a hneď v zlatom lesku.