Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. apríla 2010

Z dvora sa bude predávať s nižšou sadzbou DPHNa vybrané produkty v rámci tzv. predaja z dvora sa od začiatku mája bude vzťahovať znížená sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH). Znížiť sadzbu DPH z ...Zdieľať
obchodpotraviny Ilustračné foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Na vybrané produkty v rámci tzv. predaja z dvora sa od začiatku mája bude vzťahovať znížená sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH). Znížiť sadzbu DPH z pôvodných 19 % na 6 % navrhli poslanci za ĽS-HZDS Vladimír Mečiar a Tibor Cabaj. Znížená sadzba sa bude uplatňovať napríklad na bravčové, hovädzie, ovčie, kozie či králičie mäso. Rovnako bude platiť aj pre predaj surového mlieka či prírodného medu.


Takéto zníženie DPH na vybrané produkty však kritizoval Slovenský zväz spracovateľov mäsa, či Potravinárska komora Slovenska. Rovnako novelu zákona o DPH požadovala stiahnuť aj Republiková únia zamestnávateľov. Negatívne stanovisko prezentovalo aj Ministerstvo financií SR, podľa ktorého môže selektívne zníženie sadzby dane narušiť a deformovať hospodársku súťaž.

Rezort financií argumentoval proti znižovaniu sadzby DPH aj negatívnym dopadom na príjmy štátneho rozpočtu. Ten predkladatelia vyčíslili v prípade účinnosti zákona pôvodne plánovanej od začiatku apríla na 1,76 mil. eur v tomto roku. V ďalších rokoch by mal štátny rozpočet prísť až o 2,816 mil. eur. Zníženie sadzby DPH na vybrané druhy potravinárskych produktov by malo podľa poslancov ĽS-HZDS podnietiť aj ďalšie subjekty k predaju z dvora. Rezort financií však upozorňuje, že v takom prípade by bol negatívny dopad takéhoto kroku ešte výraznejší.

Slovensko v súčasnosti používa základnú sadzbu DPH vo výške 19 % a od začiatku roka 2007 aj zníženú sadzbu vo výške 10 %. Tá sa uplatňuje na vybrané druhy tovarov, ako sú farmaceutické výrobky, vybrané zdravotnícke pomôcky pre zdravotne postihnuté osoby, tlačené knihy, brožúry, letáky či obrázkové knižky a hudobniny. Podľa európskych pravidiel, ktorými je Slovensko viazané, pritom základná sadzba nemôže byť nižšia ako 15 % zo základu dane a znížená sadzba, ktorú krajina používa, nesmie byť nižšia ako 5 % zo základu dane.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Objem úverov rástol medzimesačne aj medziročne
<< predchádzajúci článok
VŠ sv. Alžbety odbornou školou nebude

Z dvora sa bude predávať s nižšou sadzbou DPH - diskusné fórum čitateľov