Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. augusta 2006

Z Ernesta sa stala slabá tropická búrkaTropická búrka Ernesto prekvapila meteorológov, keď sa v utorok priblížila k americkému štátu Florida iba ako "slabá búrka". V nedeľu sa Ernesto zmenil na hurikán prvej kategórie, avšak potom, čo ...Zdieľať

MIAMI 30. augusta (WEBNOVINY) - Tropická búrka Ernesto prekvapila meteorológov, keď sa v utorok priblížila k americkému štátu Florida iba ako "slabá búrka". V nedeľu sa Ernesto zmenil na hurikán prvej kategórie, avšak potom, čo sa prehnal kubánskym kopcovitým reliéfom, sa priblížil k Floridskému prielivu s najvyššou ustálenou rýchlosťou vetra 72 km za hodinu a očakáva sa jeho zoslabnutie na slabú tropickú búrku. Pre obyvateľov Floridy, ktorú od roku 2004 zasiahlo viacero hurikánov, je to naozaj dobrá správa. "Som rád, že Ernesto nezosilnel," uviedol Max Mayfield, riaditeľ Národného centra pre hurikány Spojených štátov amerických v Miami. "Pre tisíce obyvateľov je to dobrá správa. Ako vlastník domu som veľmi šťastný. Ako meteorológ až tak veľmi nie," skonštatoval Mayfield.

Vláda bola pripravená vyslať do oblasti 500 vojakov Národnej gardy a ďalších 500 štátnych úradníkov. "Aj keď nejde o katastrofickú udalosť, musíme byť vždy pripravení," skonštatoval minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff, ktorý sa v utorok zúčastnil na spomienkových slávnostiach v štátoch Louisiana a Mississippi za obete minuloročného hurikánu Katrina.

Na ostrove Haiti Ernesto zabil najmenej dve osoby. Na Kube nehlásili žiadne materiálne škody, ani obete na životoch. Podľa predpovedí Ernesto opustí severozápadné pobrežie Floridy vo štvrtok ráno. Nad Atlantickým oceánom môže zosilnieť a Južnú a Severnú Georgiu a obe Karolíny môže zasiahnuť opäť ako hurikán.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mazák odchádza z postu predsedu Ústavného súdu SR
<< predchádzajúci článok
K 25. augustu čerpalo Slovensko z EÚ takmer 12 mld. Sk