Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2010

Z Guantánama prepustili po 8 rokoch nevinnéhoSpojené štáty prepustili z väznice na ...Zdieľať
guantanamo Väznicu na americkej základni Guantánamo na Kube zriadil prezident George W. Busha po útokoch na Spojené štáty z 11. septembra 2001.

Foto: SITA/AP
WASHINGTON 14. júla (WEBNOVINY) - Spojené štáty prepustili z väznice na základni Guantánamo na Kube jemenského väzňa a po ôsmich rokoch ho poslali domov. Podľa Pentagonu sudca rozhodol, že Muhammad Udajní nemá napojenie na teroristickú sieť al-Kájda. Prezident Barack Obama zakázal deportácie do Jemenu po vianočnom pokuse o útok na americké lietadlo, ku ktorému sa prihlásila jemenská skupina napojená na al-Kájdu. Ministerstvo obrany však uviedlo, že napriek zákazu bude rešpektovať rozhodnutie súdu a Jemenčana pošle domov.

Oblastný sudca Henry Kennedy Jr. dospel k záveru, že vyšetrovatelia ho nepresvedčili o oprávnenosti zadržiavania Udajního, preto sa ho rozhodol prepustiť. Jemenčana podľa sudcu držali vo väzbe na Kube od 18 do 26 rokov, nesmel sa stretnúť s rodinou a nedostal príležitosť ukončiť štúdiá a začať kariéru. "Dôkazy ukazujú, že zadržiavanie Udajního neurobilo Spojené štáty bezpečnejšími. Neexistujú dôkazy, že Udajní mal napojenie na al-Kájdu," píše sa vo verdikte.

Väznicu na americkej základni Guantánamo na Kube zriadil prezident George W. Busha po útokoch na Spojené štáty z 11. septembra 2001. Zadržiavanie bez procesu ako aj kontroverzné vyšetrovacie praktiky viedli ku kritike zariadenia po celom svete. Prezident Obama plánoval uzatvoriť väzenské zariadenie v januári 2010, tento termín sa však ukázal ako nereálny. Na Guantáname sa stále nachádza 181 väzňov, prepusteniu alebo premiestneniu mnohých bráni neochota tretích krajín prijať ich. Väčšinu z nich zadržiavajú bez toho, aby proti nim vzniesli akékoľvek obvinenia.

SITA/Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Z USA deportovali úrady ďalšieho ruského špióna
<< predchádzajúci článok
Rasmussen: NATO pri štíte potrebuje aj SR

Z Guantánama prepustili po 8 rokoch nevinného - diskusné fórum čitateľov

nikde ani len zmienka14.7. 10:10:29