27. marca 2008

Z kvalifikačných súperov Slovenska uspeli Severní Íri a Slovinci

Zo súperov Slovenska v 3. skupine kvalifikácie o postup na futbalové MS 2010 zvíťazili tí menej renomovaní. Slovinci v Zalaegerszegu zdolali domáce Maďarsko 1:0 a Severní Íri si v belfastskom Windsor ...

BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) - Zo súperov Slovenska v 3. skupine kvalifikácie o postup na futbalové MS 2010 zvíťazili tí menej renomovaní. Slovinci v Zalaegerszegu zdolali domáce Maďarsko 1:0 a Severní Íri si v belfastskom Windsor Parku hladko poradili s Gruzínskom 4:1. Česko, s ktorým sa Slováci stretli aj v kvalifikácii ME 2008, remizovalo v Herningu s Dánskom 1:1, keď Jan Koller hlavičkou strelil svoj 52. gól v reprezentácii a zlikvidoval tesný náskok škandinávskeho mužstva. Hanbu utŕžili ďalší účastníci júnového záverečného turnaja kontinentálneho šampionátu Poliaci: v Krakove schytali od USA trojgólový debakel. DÁNSKO - ČESKO 1:1 Dáni v súboji s Českom viedli od 25. minúty gólom útočníka Arsenalu Londýn Nicklasa Bendtnera, ktorý ešte na vlastnej polovici ihriska rozohral skvelú akciu s Jonom Dahlom Tomassonom a Thomasom Kristensenom a napokon bol aj na jej konci, keď strelou po zemi k pravej žrdi prekonal Jaromíra Blažeka. Zverenci trénera Karla Brücknera vyrovnali v 42. minúte. Po centri Libora Sionka z pravej strany sa presadil dôrazný dlháň Jan Koller, spoluhráč Mareka Mintála a Róberta Vitteka z 1. FC Norimberg. "Tušil som, že obranca na ten center nedosiahne. Vyšlo mi to parádne. Azda si to prenesiem aj do klubu," skonštatoval spokojný J. Koller, ktorý na 52 gólov potreboval 85 reprezentačných štartov. Po prestávke mali hostia dve veľké šance v rozpätí štyroch minút, ale David Jarolím v 67. a David Rozehnal v 70. min neuspeli. "V úvode bol súper lepší a my sme sa s vypätím všetkých síl ubránili. V druhom polčase však Dáni odpadli a lepší sme už boli my. Mrzí ma, že sme nedokázali využiť niektorú z príležitostí," uviedol K. Brückner. Česko, 6. v rebríčku krajín podľa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), absolvuje pred ME ešte tri ďalšie generálky: na sústredení v Rakúsku 25. mája zápas proti výberu Korutánska, potom 27. mája v pražskom Edene duel s Litvou a napokon 30. mája na Letnej proti Škótsku. Po ME bude 20. augusta nasledovať atraktívny duel s Anglickom vo Wembley. POĽSKO - USA 0:3 Poliaci, ktorí vo februári na Cypre zdolali Čechov 2:0 a neinkasovali už štyri duely v rade, prehrali v Krakove na vypredanom štadióne Wisly s USA ponižujúco 0:3. "Výsledok je neľútostný, ale nerobme z neho drámu - nemalo by to zmysel. Prípravný zápas splnil svoj účel a odhalil slabiny, na ktorých odstránení musíme pred majstrovstvami Európy popracovať. Ide najmä o defenzívu pri štandardných situáciách, z ktorých sme v kvalifikácii dostali len jeden gól, ale teraz všetky," upozornil holandský kouč Poliakov Leo Beenhakker a dodal: "Najhoršie je, že mužstvo vôbec neplnilo taktické pokyny. Nehralo systémom, na ktorý sme sa na tréningoch pripravovali. Navyše, príliš často sme strácali loptu, viazla kombinácia. Mám už prakticky jasno o nominácii na šampionát - ozrejmil som si, ktorí hráči nedokázali prekročiť svoj tieň a splniť moje očakávania. Oznámim im to ako prvým, až potom sa to dozvedia médiá i fanúšikovia. Bude to približne v polovici apríla." Američania s desiatimi "ostrovnými" legionármi v kádri viedli od 12. min, keď sa lopta po priamom kope Landona Donovana dostala k nikým neatakovanému Carlosovi Bocanegrovi z Fulhamu a brankár Artur Boruc nemal proti jeho hlavičke šancu - 0:1. Ďalší šok pre tím Lea Beenhakkera prišiel v 35. minúte. Obranca Anderlechtu Brusel Marcin Wasilewski neustrážil Oguchiho Onyewa (Newcastle). Poľskú katastrofu dokonal v 73. min z priameho kopu striedajúci Eddie Lewis (Derby County), ktorý strávil na trávniku sotva desať minút. Domáci mohli inkasovať dokonca aj po štvrtý raz, keď sa v nadstavenom čase Eddie Johnson (Fulhamu) ocitol sám pred Borucom, ale akoby sa zľakol príležitosti a pribiehajúceho Dariusza Dudku. Poliaci, 24. v rebríčku FIFA, budú hrať najbližšie 26. mája s Macedónskom. SEVERNÉ ÍRSKO - GRUZÍNSKO 4:1 Futbalisti Severného Írska, 34. v renkingu krajín, nemali s Gruzínskom vo Windsor Parku pri rehabilitácii sa za februárovú prehru 0:1 s Bulharskom veľa práce. V 36. minúte viedli 3:0 dvoma gólmi Kyla Laffertyho (pre zranenie stehna napokon absolvoval len úvodný polčas) a jedným Davida Healyho, ktorý pred stretnutím prevzal od prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho trofej pre najlepšieho strelca kvalifikácie ME 2008 (dal v nej 13 gólov). Všetky tri presné zásahy sa zrodili po spolupráci spomenutého dua útočníkov. Kouč Nigel Worthington nešetril chválou najmä na adresu Laffertyho: "Kyle je naozajstným prísľubom. Naznačil, aký dobrý hráč by z neho mohol vyrásť. Je mladý a má sa ešte čo učiť, ale jeho dnešný výkon ma nadchol." Gruzínci v 54. min síce nevyužili pokutový kop po ruke striedajúceho debutanta Michaela O´Connora, ale Healy pri atakovaní dorážajúceho exekútora penalty Levana Ckitišviliho zasiahol loptu tak nešťastne, že skončila za chrbtom Maika Taylora. Na konečných 4:1 zvýšil v 87. minúte Peter Thompson z FC Linfield: strelil nielen svoj premiérový reprezentačný gól, ale po 14 rokoch sa stal prvým hráčom z najvyššej írskej súťaže, ktorý skóroval v severoírskom A-tíme. MAĎARSKO - SLOVINSKO 0:1 O jediný gól slovinského výberu kormidelníka Matjaža Keka proti Maďarsku sa postaral v 59. minúte stredopoliar Mirnes Šišič z Olympiakosu Pireus. Hostitelia, s ktorými 6. februára v cyperskom Limassole remizovali Slováci 1:1, v kľúčovom okamihu prišli v strede poľa o loptu a Slovinci (80. v rebríčku FIFA), okamžite založili efektívny protiútok. Milivoje Novakovič z 1. FC Kolín nad Rýnom po úniku oklamal brankára Mártona Fülöpa, našiel na pravej strane Šišiča a ten z piatich metrov pohodlne poslal loptu do prázdnej bránky. "Aj vzhľadom na zdravotné problémy, ktorým sme čelili, je toto víťazstvo pre nás veľkou odmenou za vynaloženú prácu. Som teda spokojný, ale čo sa mňa týka, už sa radšej pozerám v ústrety ďalším zápasom," uviedol M. Kek. Slovinsko sa najbližšie predstaví 26. mája vo Švédsku. Súhrn výsledkov stredajších prípravných stretnutí súperov Slovenska v 3. skupine kvalifikácie o postup na futbalové MS 2010: Dánsko - Česko 1:1 (1:1) Góly: 25. Bendtner - 42. Koller, ŽK: 89. N. Jensen - 80. Matějovský, 87. Pospěch, rozhodoval Mikulski (Poľ.), 12 000 divákov, hralo sa v Herningu Zostava Česka: Blažek - Zd. Pospěch, Ujfaluši, Rozehnal, M. Kadlec - Sionko (46. Plašil), Galásek (46. Matějovský), D. Jarolím (73. Střeštík), Polák - Koller, Baroš (63. Fenin). Poľsko - USA 0:3 (0:2) Góly: 12. Bocanegra, 35. Onyewu, 73. E. Lewis, ŽK: 37. Wasilewski - 89. Wolff, rozhodoval Hermansen (Dán.), 21 000 divákov (vypredané), hralo sa v Krakove Zostava Poľska: Boruc - Wasilewski, Bak, Radomski (63. Goliňski), Bronowicki - Piszczek (46. Lobodziňski), Dudka, Lewandowski, Krzynówek (46. Smolarek) - M. Žurawski (46. Gargula), Brožek (46. Matusiak). Severné Írsko - Gruzínsko 4:1 (3:0) Góly: 25. a 36. Lafferty, 33. Healy, 87. P. Thompson - 55. Healy (vlastný), bez ŽK, 15 000 divákov, hralo sa Belfaste Zostava Severného Írska: Taylor (80. Mannus) - Craigan (59. McAuley), Baird, Hughes, J. Evans - S. Elliott, Gillespie, D. Johnson (46. M. O´Connor), S. Davis (70. Gault) - Healy (70. P. Thompson), Lafferty (46. Feeney). Maďarsko - Slovinsko 0:1 (0:0) Gól: 59. Šišič, ŽK: 40. Brečko (Slovin.), rozhodoval Messner (Rak.), 6000 divákov, hralo sa v Zalaegerszegu Zostava Slovinska: Handanovič - Brečko (70. Ilič), Jokič, Mörec, Šuler - Kirm (89. Matič), Stevanovič, Šišič, Žlogar - Novakovič (77. Dedič), Birsa (53. Jukan). SITA

HOKEJ-NHL: Radivojevičov 7. gól v sezóne, Wild na čele divízie