Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

01. októbra 2007

Zázračný živý plotZázračný živý plot, aj tak by sme mohli nazvať pôvabnú a pritom veľmi odolnú rastlinu Turkestánskeho brestu (Ulmus pumila celer). Nové domy a budovy rastú zo dňa na deň, novostavby sú hotové za ...Zdieľať

BRATISLAVA 1. októbra (WN/PR) - Zázračný živý plot, aj tak by sme mohli nazvať pôvabnú a pritom veľmi odolnú rastlinu Turkestánskeho brestu (Ulmus pumila celer). Nové domy a budovy rastú zo dňa na deň, novostavby sú hotové za niekoľko mesiacov. Útulný pocit domova sa nedá dosiahnuť bez bohatej zelene, ktorá chráni stavbu pred prachom, hlukom a v letných horúčavách dodáva príjemný chládok. Ide o aktuálny trend návratu k prírode.
Na Slovensku je tradíciou mať múr okolo pozemku, ale dnes dostávajú prednosť zelené obvodové riešenia. Vypestovať živý plot, kríky alebo stromy, ktoré spĺňajú tento účel, je niekedy otázkou niekoľkých rokov.

Práve túto otázku rieši „zázračný“ živý plot. Táto výnimočná rastlina je schopná za rok vyrásť až do výšky 1,5 – 1,8 metra! Do dvoch až troch rokov môže dorásť na trojmetrovú výšku a to aj pri nepriaznivých pôdnych podmienkach.

Zatiaľ čo v podvedomí väčšiny z nás je živý plot tvorený zastrihnutým „vtáčím zobom“ alebo klasickými tujami v radách, v posledných rokoch sa do popredia dostávajú nové, oveľa zaujímavejšie a zároveň i praktické riešenia. Skvostom medzi nimi je tento živý plot, ktorý okrem toho, že neskutočne rýchlo rastie, je neuveriteľne nenáročný na pôdu. Pokiaľ chceme dosiahnuť jeho rýchly rast, stačí len pravidelne polievať.

Ak po dosiahnutí potrebnej výšky polievanie zmiernime, rýchlosť rastu sa spomalí. Rastlinka je ideálna na živý plot, pretože rýchlo zväčšuje svoj objem a bohato sa rozvetvuje. Konečná výška môže dosiahnuť až 5 metrov. Živý plot bežnej výšky sa môže vypestovať v priebehu 1,5 - 2 rokov. Vďaka malým lesklým listom ho môžeme ostrihať do ľubovoľného tvaru.

Poznámky k sadeniu:
Výsadbu môžeme uskutočniť do jedného radu s 20 – 30 cm vzdialenosťami, prípadne do dvojradu, kde do jedného bežného metra zasadíme 6 až 8 rastlín. Výsadbu realizujeme buď na jeseň, po príchode prvých mrazov alebo na jar. Pred výsadbou je potrebné pripraviť cca 30 cm širokú a 30-40 cm hlbokú jamu, kam budeme rastlinky vysádzať.

Postup práce:
1. Korene je potrebné aspoň 24 hodín pred výsadbou namáčať, aby sa dobre nasiakli vodou.
2. Vykopanú zem môžeme obohatiť rašelinou alebo kompostom, v prípade ťažkých hlinitých pôd k nej pridáme piesok.
3. Rastlinu umiestnime do jamy, nasypme zeminu ku koreňom, potom opatrne zošliapeme zem natvrdo, aby rastliny stáli rovno.
Dôležitá rada: Ak sa pod rastliny (priamo na pôdu) uloží čierny fóliový pás, zabránime rastu burín, pôda lepšie udrží vlhkosť a rastlina bude rásť rýchlejšie!

Ošetrovanie:
Na jar sa váš živý plot asi 10-15 cm nad pôdou oreže, aby sa konáriky rozvetvili. Pri vhodnom polievaní začne rastlina veľmi rýchlo rásť. V priebehu leta sa aspoň ešte raz orežú dlhé výhonky najmenej na polovicu a na jeseň znova. Pri poslednom zrezaní koncom jesene sa živý plot zostrihá na rovnakú výšku.

V prvom roku nenechajme vyrásť plot vyššie ako 1-1,5 metra. Dbajme radšej na to, aby bol dostatočne hustý.

Na jar druhého roka ho môžeme nechať dorásť – hoci až do dvojmetrovej výšky a keďže to netrvá dlho, koncom jari sa môže orezať na pekný tvar.

Zázračný živý plot má ešte jednu výnimočnú vlastnosť:
Môžete ho kúpiť už za 12 korún/kmeň!
Mestám, obciam a inštitúciám ponúkame špeciálne podmienky!

Kde?
Výhradným dovozcom tejto rastliny na Slovensku je Talamon s.r.o., Lehnice.
Objednávky je možné uskutočniť na adrese http://www.zivyplot.sk, alebo na telefónnom čísle: 0918/ 37 33 89, 031/ 552 9206, resp. na emailovej adrese: zivyplot@podlupou.sk

Ing. Z. Baranyai


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Shakira pomáha obetiam prírodných katastrof
<< predchádzajúci článok
Goldie Hawn si užíva úlohu starej mamy