01. augusta 2013

Žilina prehrala v Rijeke 2:1, no má dobrú východiskovú situáciu

Na snímke Tomáš Majtán (Žilina) sa teší z gólu na 1:2 v prvom zápase 3. predkola futbalovej Európskej ligy UEFA 2013 - 2014 medzi HNK Rijeka - MŠK Žilina 1. augusta 2013 v Rijeke. Foto: TASR/Marin Baumann
Rijeka 1. augusta (TASR) - Futbalisti MŠK Žilina prehrali vo štvrtok v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA 2013/2014 na štadióne Kantrida v Rijeke s domácim HNK 1:2. Zverenci trénera Adriána Guľu odohrajú odvetu o týždeň na štadióne pod Dubňom, v o čosi lepšej pozícii ale bude pred ňou tím slovinského kouča Matjaža Keka.

Skóre súboja na prekrásnom štadióne HNK otvoril už v 3. minúte domáci Anas Sharbini, "šošoni" nedokázali v prvom polčase odpovedať. V druhom dejstve navyše po hodine hry inkasovali z kopačky Zorana Krvžiča. Nádej do odvety vykresal ale gól Tomáša Majtána v 74. minúte.

Úspešnejší z tohto dua po odvete si vybojuje postup do play off, z ktorého najbližšia stanica už je v prípade úspechu základná skupina európskeho pohára číslo dva.

1. zápas 3. predkola Európskej ligy 2013/2014:

HNK Rijeka - MŠK Žilina 2:1 (1:0)

Góly: 3. Sharbini, 59. Krvžič - 74. Majtán, ŽK: Sharbini, Maleš, Močinič - Pečovský, Žilák, rozhodoval: Fritz (Nem.), 8500 divákov.

zostavy a striedania:

HNK Rijeka: Vargič - Tomečak, Kneževič, Marič, Škarabot - Močinič (74. Pokrivač), Maleš - Jugovič, Alispahič (51. Krvžič), Sharbini - Benko (83. Krstanovič)

Žilina: Dúbravka - Mabouka, Piaček, Akakpo, Nunes - Pečovský, Paur (70. Jelič) - Mihalík (63. Žilák), Škvarka, Pich - Majtán (86. Škriniar)

Na snímke gól na 2:0 pre domácich, zľava v pozadí Serge Akakpo, Róbert Pich, Jozef Piaček, brankár Martin Dúbravka (všetci Žilina), druhý zľava strelec gólu Zoran Kvržič a v popredí Anas Sharbini (Rijeka), v prvom zápase 3. predkola futbalovej Európskej ligy UEFA 2013 - 2014 medzi HNK Rijeka - MŠK Žilina 1. augusta 2013 v Rijeke. Foto: TASR/Marin Baumann

Priebeh zápasu

Domáci hnaní búrlivým publikom začali skvele, v 3. minúte klubový odchovanec Sharbini prešiel cez Mabouku a krásnym obstrelom otvoril skóre. Žilinčania sa snažili odpovedať, v 10. minúte hlavičkoval nebezpečne vysoký Piaček. Rijeka vedela meniť tempo hry, v 13. minúte po rýchlej kombinácii z dobrej pozície, ale nad pálil Alispahič, na druhej strane to štipľavo skúsil z priameho kopu Nunes, no brankár Vargič vyrazil na roh. V 21. minúte Benkove nožničky poslali loptu na hlavu Jugoviča, ale Dúbravka nemusel zasiahnuť. O pár minút to skúsil opäť Alispahič, jeho projektil však tesne minul ľavú žrď Dúbravkovej brány. V ďalších fázach sa síce hostia snažili niečo vymyslieť, chýbala tomu ale kreativita a väčšia priamočiarosť a Rijeka bola v defenzíve veľmi pozorná. Až záver polčasu priniesol opäť vzrušenie, v 44. minúte cez Akakpa prenikol Sharbini, no Dúbravka zasiahol výborne. V 45. minúte sa dostal z pravej strane k zakončeniu Pich, ale mieril vedľa. Technicky výborne vybavení Chorváti si v prvom dejstve kontrolovali priebeh, no Žilinčania im to dosť uľahčovali, často nepresnou prihrávkou.

V 48. minúte napriahol z dobrých 20 metrov Škvarka, brankár Vargič mal čo robiť a okamžite na druhej strane stopercentnú šancu zahodil agilný Sharbini. Jeho strela tesne pred Dúbravkom z blízka bola síce prudká, ale nepresná. V 57. minúte pekne vystrelil z priameho kopu Benko, Dúbravka ešte krajším zákrokom vyrazil na roh, po ňom sa z otočky nepresadil striedajúci Kvržič. No tomu istému hráčovi to už vyšlo v 59. minúte, keď po veľkom nedorozumení v strede hosťujúcej obrany prestrčil loptu za bezmocného Dúbravku. To odštartovalo mohutné oslavy aj s balkánskym ohňostrojom na domácich tribúnach, a Rijeka aj ďalej diktovala tempo. Schladiť mohol domácich striedajúci Žilák, ale Vargič mu pokus chytil. Hosťom to ale vyško v 74. minúte, keď po centri Škvarku trafil loptu Akakpo do tyče a Majtán ju hlavou v páde dostal do siete. Povzbudení hostia chceli ešte niečo s výsledkom urobiť, v 78. minúte Žilák strieľal v nádejnej pozícii nad. V záverečných minútach už dochádzali obom tímom sily, a tak sa zrodila tesná výhra domácich, pre Žilinu to ale nie je do odvety neriešiteľná pozícia.

Hlasy po zápase

Adrián Guľa, tréner MŠK Žilina: "Odohrali sme napriek nešťastnému úvodu dobrý zápas. Bojovali sme o dobrý výsledok, ktorý by nám dával nádej do odvety. To sa podarilo. Zdôrazňoval som pred zápasom, aby sme si dali pozor na začiatok, no to sa stáva, myslel som len na to, aby chalani plnili pokyny. Chceli sme byť aj napriek tomuto úvodu ostražití, aktívni a koncentrovaní a myslím, že chlapci to splnili. Zostali koncentrovaní a aj napriek tomu, že sme prehrávali o dva góly, šľapali sme za gólom na ihrisku súpera, čo je veľmi dôležité."