26. januára 2007

Žirková ôsmou najlepšou Európankou

Slovenská rozohrávačka Zuzana Žirková sa v prestížnej ankete európskej sekcie Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA Europe) stala ôsmou najlepšou hráčkou starého kontinentu za rok 2006. ...

MNÍCHOV 26. januára (WEBNOVINY) - Slovenská rozohrávačka Zuzana Žirková sa v prestížnej ankete európskej sekcie Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA Europe) stala ôsmou najlepšou hráčkou starého kontinentu za rok 2006. Dvadsaťšesťročná rodáčka z Bojníc bola v minulej sezóne oporou víťaza Európskej ligy českého tímu Gambrinus Brno. Najlepšie prihrávajúca hráčka českej ligy v minulej sezóne bola v desiatke najlepších strelkýň ŽBL a v drese majstrovského Brna sa stala aj štvrtou najužitočnejšou basketbalistkou najvyššej českej súťaže. O poradí najlepších hráčok "starého kontinentu" rozhodlo hlasovanie odborníkov a fanúšikov. Celkové ôsme miesto vyniesla Žirkovej deviata priečka v hlasovaní odborníkov a štvrtá medzi fanúšikmi. Hlasovanie odborníkov sa započítavalo sedemdesiatimi percentami do konečného výsledku.

Pozíciu basketbalistky roka obhájila pivotka ruskej "zbornej" a CSKA Samara Maria Stepanovová. S oboma tímami však skončila v minulom roku tesne pod vrcholom. Samara bola finalistom Európskej ligy a ruská reprezentácia skončila strieborná na majstrovstvách sveta. Druhá priečka patrí Stepanovovej belgickej klubovej spoluhráčke Ann Wautersovej. Tretia skončila Poľka Agnieszka Bibrzycká.

Medzi mužmi triumfoval rozohrávač víťaza Európskej ligy CSKA Moskva a gréckej reprezentácie Theo Papaloukas, ktorý nechal za sebou európske hviezdy NBA Španiela Paua Gasola a Nemca Dirka Nowitzkého. Gasol bol v minulom roku najlepším basketbalistom majstrovstiev sveta v Japonsku, keď svoj tím priviedol k titulu a Nowitzki bol obhajcom minuloročného triumfu. Zaujímavosťou je, že rovnaké poradie na prvých troch miestach určili fanúšikovia aj odborníci. Medzi najlepšími piatimi mužmi sa umiestnili traja španielski majstri sveta. Okrem Gasola aj štvrtý Jorge Garbajosa a piaty Juan Carlos Navarro.

Najlepší basketbalisti roka 2006 podľa FIBA Europe:

Muži:

1. Theo Papaloukas (Gréc., 1/1 - poradie podľa odborníkov / poradie podľa fanúšikov)