Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júla 2014

Žitňanská víta, že Kiska chce verejné hlasovania o sudcochPoslankyňa za Most-Híd Lucia ...Zdieľať
spravodlivost justicia Zmena verejného hlasovania o personálnych otázkach sudcov na tajné vráti rozhodovanie o súdnictve za zatvorené dvere bez možnosti verejnej kontroly, vraví Lucia Žitňanská.BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) - Poslankyňa za Most-Híd Lucia Žitňanská víta rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku, ktorý parlamentu vrátil novelu zákona o sudcoch a prísediacich.


Prezident navrhol poslancom, aby ešte raz zvážili a aby prehodnotili rozhodnutie utajiť hlasovania Súdnej rady SR o personálnych otázkach, vrátane napríklad voľby predsedu Najvyššieho súdu SR. Hlava štátu navrhuje ponechať hlasovanie v súdnej rade o funkcionároch v justícii verejné.

Odporúčame aj:

Andrej Kiska nepochodil s pripomienkami k novele o sudcoch

Kiska žiada verdikt o Čentéšovi, voči sudcom nie je zaujatý

Paška a Fico kritizujú Kisku, mal vymenovať všetkých sudcov


Verejnosť zasadnutí je dôležitá

Exministerka spravodlivosti v úvode 8. dňa 36. schôdze zdôraznila, že zmena verejného hlasovania o personálnych otázkach na tajné vráti rozhodovanie o súdnictve za zatvorené dvere bez možnosti verejnej kontroly a bez zodpovednosti za kroky jednotlivých členov súdnej rady.

Podľa Žitňanskej je prirodzené, aby verejnosť mohla vedieť, ako v rade hlasovali zástupcovia prezidenta či vlády. Verejné hlasovanie o čelných predstaviteľoch v súdnictve podporil aj predseda poslaneckého klubu za KDH Pavol Zajac, predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník či nezaradený poslanec Daniel Lipšic.

Prezident Kiska pri vrátení zákona parlamentu argumentoval, že pri súčasnom stave súdnictva na Slovensku je verejné a transparentné rozhodovanie súdnej rady najlepším riešením. Prezident zdôraznil, že transparentnosť v týchto otázkach je spojená aj s plnením úloh verejnej kontroly súdnictva, ktoré podľa novely Ústavy SR zo 4. júna patrí do pôsobnosti súdnej rady.

Novela zákona o sudcoch a prísediacich

Zo schválenej novely zákona o sudcoch a prísediacich vyplýva, že voľby predsedu Najvyššieho súdu SR a jeho podpredsedu ako aj voľby predsedu Súdnej rady SR a jej podpredsedu by mali byť tajné.

Neverejné by mali byť všetky hlasovania súdnej rady o personálnych otázkach sudcov, či už pôjde o ich menovanie alebo odvolanie, členov disciplinárnych senátov alebo voľbu sudcov, ktorí Slovensko zastupujú v medzinárodných organizáciách. Právna norma poslancov za vládnu stranu Smer-SD Borisa Suska, Anny Vittekovej, Otta Brixiho a Antona Martvoňa, ktorá čiastočne nadväzuje na novelu ústavy Smeru-SD a KDH, by mala sprísniť pravidlá pre sudcov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štyri tipy na jarné výzvy
<< predchádzajúci článok
Na kúpaliskách si treba dať pozor na vreckárov

Žitňanská víta, že Kiska chce verejné hlasovania o sudcoch - diskusné fórum čitateľov