Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. októbra 2006

Zlyhala posádka An-24, technika bola v poriadkuRodiny pozostalých po vojakoch, ktorí zahynuli v januári pri havárii vojenského špeciálu An-24 dostali odškodné v maximálnej výške. Výnimkou je len rodina pilota, ktorej bude vyplatené odškodné ...Zdieľať
BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Rodiny pozostalých po vojakoch, ktorí zahynuli v januári pri havárii vojenského špeciálu An-24 dostali odškodné v maximálnej výške. Výnimkou je len rodina pilota, ktorej bude vyplatené odškodné vo výške 80 percent. Informoval o tom dnes na tlačovej besede minister obrany František Kašický. Na odškodnenie dá štát vyše 67 miliónov korún.

Hlavnou príčinou januárovej havárie vojenského lietadla AN-24 bolo pravdepodobne zlyhanie posádky lietadla, povedal ďalej Kašický. Posádka pri klesaní podľa neho nevyužila prístroje, ktoré mala k dispozícii na palube a nedodržala bezpečnostnú výšku lietadla nad terénom. Analýza nepotvrdila zlyhanie leteckej techniky. "Vzhľadom na absenciu objektívnych dôkazov nemohla byť príčina vzniku nehody jednoznačne potvrdená," dodal Kašický s tým, že podľa záverov prokurátora "na vznik nehody mala vplyv nesprávna činnosť veliteľa lietadla".
Špekulácie o alkohole, či iných prostriedkoch neboli potvrdené, zdôraznil náčelník Generálneho štábu OS SR Ľubomír Bulík.

Minister Kašický ďalej uviedol, že vojenský obvodový prokurátor v Prešove zastavil trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia, keďže nie je možné stíhať mŕtveho. Prokurátor riešil tri sťažnosti poškodených, pričom dve zamietol ako neodôvodnené a jednu ako podanú oneskorene, dodal hlavný vojenský prokurátor Mikuláš Gardecký.

Vojenské lietadlo An-24 sa 19. januára 2006 so 43-člennou posádkou zrútilo v Maďarsku do lesa na kopci Borsó pri obci Hejce. Nehodu neprežilo 42 slovenských vojakov, ktorí sa vracali z misie KFOR z Prištiny do Košíc. Tragédiu ako jediný prežil nadporučík Martin Farkaš.
SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kaliňák dmieta posunutie vstupu do Schengenu na r. 2008
<< predchádzajúci článok
Putin sa nemieni uchádzať o ďalšie funkčné obdobie